Zona Brasov

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
florinmacri
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 18 Oct 2009, 16:38
Localitate: BRASOV

Re: Zona Brasov

Mesaj de florinmacri » 11 Aug 2010, 10:08

In ce priveste pescuitul pe timp de noapte este destul de periculos pentru ca propietarii dau drumul la caini si nu raspund de eventualele evenimente.

Avatar utilizator
florinmacri
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 18 Oct 2009, 16:38
Localitate: BRASOV

Re: Zona Brasov

Mesaj de florinmacri » 11 Aug 2010, 13:06

La Belin mai stie cineva care este situatia? As vrea sa merg maine si nu sunt hotarat!

Avatar utilizator
cata80
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 11 Aug 2010, 18:33

Re: Zona Brasov

Mesaj de cata80 » 11 Aug 2010, 18:37

Salut, sunt nou pe acest forum si as dori sa aflu detalii despre balta de la Augustin, (taxa,momeli regim de pescuit, etc) si daca nu este inundata. Multumesc si fire intinse **==

Avatar utilizator
bucuka
utilizator
utilizator
Mesaje: 47
Membru din: 27 Iul 2010, 11:55

Re: Zona Brasov

Mesaj de bucuka » 12 Aug 2010, 16:10

multumesc florinmacri, incredibil ce au facut ploile, in primavara am pescuit in zona aia si am avut si succese !!, dar dupa pozele tale cred ca ma duc degeaba acolo.

Avatar utilizator
kroken
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 15 Aug 2010, 21:40
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de kroken » 15 Aug 2010, 21:43

Salut,a pescuit cineva,in ultimul timp pe Cismasu?Am vazut ca au populat cu ceva crap in 30.07.2010.Multumesc
Support Catch&Release.

Avatar utilizator
bucuka
utilizator
utilizator
Mesaje: 47
Membru din: 27 Iul 2010, 11:55

Re: Zona Brasov

Mesaj de bucuka » 16 Aug 2010, 13:54

am fost sambata la cismasu, dar am stat doar cateva ore dimineata si nu am avut decat cateva trasaturi anemice, dar cei de langa mine au prins 2 crapi , cam peste 1 kg. Am auzit si eu un zvon ca ar fi populat dar cu ce si cat.... nimic sigur doar folclor si ala cu semnul intrebarii. E o lipsa totala de comunicare si doar ar fi in interesul lor sa-si promoveze balta.

Avatar utilizator
jupanu0111
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 16 Aug 2010, 16:16

Re: Zona Brasov

Mesaj de jupanu0111 » 16 Aug 2010, 16:20

miercuri vreau sa fac o iesire la vadu rosu ce parere aveti?alte recomandari de balti?

Avatar utilizator
dan.bv
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 15 Iun 2010, 15:14

Re: Zona Brasov

Mesaj de dan.bv » 16 Aug 2010, 17:22

pe caldurile astea slabe sanse. eu cel putin fac o pauza pana pe la sfarsitul lunii

Avatar utilizator
kroken
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 15 Aug 2010, 21:40
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de kroken » 16 Aug 2010, 21:03

bucuka scrie:am fost sambata la cismasu, dar am stat doar cateva ore dimineata si nu am avut decat cateva trasaturi anemice, dar cei de langa mine au prins 2 crapi , cam peste 1 kg. Am auzit si eu un zvon ca ar fi populat dar cu ce si cat.... nimic sigur doar folclor si ala cu semnul intrebarii. E o lipsa totala de comunicare si doar ar fi in interesul lor sa-si promoveze balta.
Salut,cu Cismasu e reletiv simplu cu repopularile;intri pe net si tastezi<<PESCUIT si echitatie>>;acolo si-au facut o pagina in <<echitatie.sunphoto.ro/PESCUIT>>.Acolo poti vedea cam cu cat si cam cu ce dimensiuni de peste au populat.De exemplu,prin primavara,l-am intrebat pe Bogdan(brunetul cu taxa)cu ce cantitate de peste au populat(oricine isi putea da seama de asta pt.ca erau carasi morti cam peste tot in jurul cabanei);el mi-a spus ca 1 tona,dar din poze se vedea clar ca nu a fost asa,deoarece au descarcat un singur recipient cu capacitatea totala/lichid de o tona(la munca colectam lichidele uzate in acelasi gen de recipiente de polietilena asigurate cu schelet metalic)si banuiesc ca pestilor,ca sa ajunga in viata,le mai trebuie si ceva apa.......
Support Catch&Release.

Avatar utilizator
kroken
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 15 Aug 2010, 21:40
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de kroken » 16 Aug 2010, 21:06

dragan claudiu scrie:fratilor la vadu rosu mergeti dupa 15-20 august si o sa vedeti ca stiu se spun.
fire intinse la toata lumea va doresc **==
Salut,m-ar tenta si pe mine un Vadu Rosu.Iti menti afirmatia?
Support Catch&Release.

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de dragan claudiu » 16 Aug 2010, 23:36

kroken scrie:
dragan claudiu scrie:fratilor la vadu rosu mergeti dupa 15-20 august si o sa vedeti ca stiu se spun.
fire intinse la toata lumea va doresc **==
Salut,m-ar tenta si pe mine un Vadu Rosu.Iti menti afirmatia?
Imi mentin afirmatia ca dupa 15-20 august in fiecare an a mers bine.

Avatar utilizator
jupanu0111
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 16 Aug 2010, 16:16

Re: Zona Brasov

Mesaj de jupanu0111 » 17 Aug 2010, 14:35

ceva recomandari de momeli? cam ce merge pe la vadu?ultima data cand am fost 15 bete un caras la 5 insi cesa mai zic am avut si partide bune in trecut................. o sa incerc pe partea cu linia ferata cred ca o amn pe joi sper sa nu fie aglomeratie

Avatar utilizator
kroken
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 15 Aug 2010, 21:40
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de kroken » 18 Aug 2010, 08:22

jupanu0111 scrie:ceva recomandari de momeli? cam ce merge pe la vadu?ultima data cand am fost 15 bete un caras la 5 insi cesa mai zic am avut si partide bune in trecut................. o sa incerc pe partea cu linia ferata cred ca o amn pe joi sper sa nu fie aglomeratie
salut,eu am fost de doua ori anul acesta;una pe la sfarsitul lui mai,cand pe lateralul cu balta de concurs n-am prins nimic(era si normal pt.ca bagand sonarul am constatat ca pescuiam intr-o groapa de aprox.4m;a doua la inceputul lui iunie,pe partea cu Oltul,cand am reusit sa prind un novac la expandat verde cu viermus in varf.In ambele iesiri am incercat pelete,boilles,porumb,mamaliga-nici-o trasatura.....de fiecare data am avut vant din spate.Mult mai bine s-a prins pe fostul dig,spre balta 1 si pe partea cu calea ferata(caras mare si ciotani).
Fir intins !
Support Catch&Release.

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de dragan claudiu » 18 Aug 2010, 10:06

kroken scrie:
jupanu0111 scrie:ceva recomandari de momeli? cam ce merge pe la vadu?ultima data cand am fost 15 bete un caras la 5 insi cesa mai zic am avut si partide bune in trecut................. o sa incerc pe partea cu linia ferata cred ca o amn pe joi sper sa nu fie aglomeratie
salut,eu am fost de doua ori anul acesta;una pe la sfarsitul lui mai,cand pe lateralul cu balta de concurs n-am prins nimic(era si normal pt.ca bagand sonarul am constatat ca pescuiam intr-o groapa de aprox.4m;a doua la inceputul lui iunie,pe partea cu Oltul,cand am reusit sa prind un novac la expandat verde cu viermus in varf.In ambele iesiri am incercat pelete,boilles,porumb,mamaliga-nici-o trasatura.....de fiecare data am avut vant din spate.Mult mai bine s-a prins pe fostul dig,spre balta 1 si pe partea cu calea ferata(caras mare si ciotani).
Fir intins !
poti sa dai cu multe momeli dar daca nu-i dai ce-i place mergi doar sa faci plaja :D

Avatar utilizator
OvidiuBV
senior
senior
Mesaje: 404
Membru din: 03 Mar 2010, 15:04
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de OvidiuBV » 18 Aug 2010, 13:05

Acum am venit de la Moacsa(Padureni) si am prins cam 100 de bucati(biban,platica,rosioara).Eu am fost la scaldat dar am zis sa incerc si la pluta.Am dat la viermusi.nici nu se aseza bine pluta si deja tragea pestele.A fost super
Sunt un amator profesionist....Pescuitul este cel mai puternic drog al carui remediu nu ma intereseaza!!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”