unda verde la stiuca pe Chiroiu 4

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: unda verde la stiuca pe Chiroiu 4

Mesaj de cristian505ro » 27 Noi 2009, 22:32

Luni 23.11.09 am facut o scurta partida de 5 ore, intre 8.30-13.30. Am dat din barca mea,la diverse naluci. Nu am avut nici un tac,nici eu, nici alti 2 pescari din alta barca si inca unul de pe mal (acesta a avut un atac). Rapitorul nu umbla de loc.(am vazut doar 3 atacuri anemice de marlita,strapazan sau biban).
Dar asta nu inseamna ca balta nu are destula stiuca si salau! Asa cum ii spuneam si lui George sunt urmatorii factori negativi pentru care nu am prins:
-apa este enorm de scazuta,stiuca sta sub plaur si in stuf,unde are destul baboi si nu iese la atac.
-este inca prea cald, are destul baboi si nu se arunca in nalucile noastre.
-cei care sunt mai vechi in pescuitul stiucii stiu ca aceasta sufera un proces de decalcifiere(are dintii moi) fenomen care se petrece in general in a 2-a jumatate a lui noiembrie si poate dura 2 saptamani. In aceasta perioada stiuca nu mananca de loc.
Daca il urmariti pe Vali Oprisanescu in PescuitinRomania, veti observa ca si el spune ca inca este prea cald.
Deci eu unul personal cred in potentialul mare de rapitor din Chiroiu 4 si asa imi explic insuccesul meu si al altora.
Voi reveni imediat ce creste apa si va fii un pic mai frig si sper sa am si ce posta.

In ceea ce priveste atitudinea pazei, a lui George, jos palaria. Mi se pare normala o supraveghere corecta, caci altfel se alege praful imediat. Desi il cunosc pe George,la plecare i-am anuntat pe el si pe Mauru sa se uite daca vor in toate :barca,bagaje,etc. caci urmeaza sa trag masina si sa strang calabalacul.Mie unul asa mi se pare normal si asa procedez pe toate baltile.
Referitor la taxa mi se pare mai mult decat onorabila si la fel ca si cantitatea de peste permisa.
Desi nu am prins nimic m-am bucurat de liniste si un peisaj superb,atasez cateva instantanee.

Felicitari Valer,George pentru modul in care administrati aceasta balta.
Fişiere ataşate
Chiroiu 4 c.png
Chiroiu 4 b.png
Chiroiu 4 a.png
SSL13567 b.jpg
(59.52 KiB) Descărcat de 797 ori
SSL13563 a.jpg
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: unda verde la stiuca pe Chiroiu 4

Mesaj de cristian505ro » 27 Noi 2009, 22:51

valer scrie:
c_p scrie:regret inconvenientul dar situatia a fost anuntata,motiv pt. care nu cred ca rezultatele modeste ne pot fi reprosate.In ce priveste cele doua stiuci din balta va dau dreptate,nu merita efortul,in plus,tin la ele motiv pt. care va rog sa va orientati catre alte locatii mai bine populate.Nu inteleg de ce imaginea craparului v-a amuzat,pun pe seama faptului ca nu stiti ca in balta exista sase crapi,deci o populatie tripla fata de stiuca.
Salut si stima Valer! Sunt Cristi, ne-am intalnit de cateva ori in primele manse Infopescar. Am ras de m-am stricat cu umorul tau englezesc! Si luni cand am fost eu cu barca la stiuca era un crapar,cred ca si el stia de cei 6 crapi,li s-a dus buhul!
Eu sper sa mai fac cateva partide pana ingheata sa caut cele 2 stiuci,da nu-ti fie frica , le dau drumul ! :))
P.S : Cred ca ce cumetre si salai sunt sub plauri se poate inmulti usor cu cateva sute!
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
valer
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 29 Noi 2008, 19:25

Re: unda verde la stiuca pe Chiroiu 4

Mesaj de valer » 28 Noi 2009, 00:30

cristian505ro scrie:
valer scrie:
c_p scrie:regret inconvenientul dar situatia a fost anuntata,motiv pt. care nu cred ca rezultatele modeste ne pot fi reprosate.In ce priveste cele doua stiuci din balta va dau dreptate,nu merita efortul,in plus,tin la ele motiv pt. care va rog sa va orientati catre alte locatii mai bine populate.Nu inteleg de ce imaginea craparului v-a amuzat,pun pe seama faptului ca nu stiti ca in balta exista sase crapi,deci o populatie tripla fata de stiuca.
Salut si stima Valer! Sunt Cristi, ne-am intalnit de cateva ori in primele manse Infopescar. Am ras de m-am stricat cu umorul tau englezesc! Si luni cand am fost eu cu barca la stiuca era un crapar,cred ca si el stia de cei 6 crapi,li s-a dus buhul!
Eu sper sa mai fac cateva partide pana ingheata sa caut cele 2 stiuci,da nu-ti fie frica , le dau drumul ! :))
P.S : Cred ca ce cumetre si salai sunt sub plauri se poate inmulti usor cu cateva sute!

Stiu Cristi,daca toti pescarii ar avea atitudinea ta as fi foarte linistit,dar nu am motive sa sper intr-o schimbare dramatica a mentalitatii,experienta exploatarii a numai unui an in regim sportiv a baltii mi-a lasat un gust foarte amar.Esti oricand binevenit la pescuit.

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: unda verde la stiuca pe Chiroiu 4

Mesaj de cristian505ro » 28 Noi 2009, 14:16

valer scrie:... nu am motive sa sper intr-o schimbare dramatica a mentalitatii,experienta exploatarii a numai unui an in regim sportiv a baltii mi-a lasat un gust foarte amar.Esti oricand binevenit la pescuit.
Iti dau perfecta dreptate si cred ca stii mai bine cu ce te confrunti. Voi cred ca totusi intr-un timp foarte scurt ati realizat destul de multe in practicarea pescuitului sportiv pe aceasta superba balta si pe viitor cu clubul sper sa ajungeti cat mai repede in topul baltilor de pescuit sportiv : caras,crap,rapitor.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
c_p
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 15 Noi 2008, 20:44

Re: unda verde la stiuca pe Chiroiu 4

Mesaj de c_p » 28 Noi 2009, 14:57

@ Valer:
Scaderea apei este o obligatie a noastra fata de balta din amonte,reciproc respectata,in vederea facilitarii recoltarii pestelui.Regret inconvenientul dar situatia a fost anuntata,motiv pt. care nu cred ca rezultatele modeste ne pot fi reprosate.In ce priveste cele doua stiuci din balta va dau dreptate,nu merita efortul,in plus,tin la ele motiv pt. care va rog sa va orientati catre alte locatii mai bine populate.Nu inteleg de ce imaginea craparului v-a amuzat,pun pe seama faptului ca nu stiti ca in balta exista sase crapi,deci o populatie tripla fata de stiuca.
Din pacate atitudinea "nu-ti convine nu mai veni" ne defineste ca romani; nu va cunosc dar presupun ca sunteti roman. Oricine are dreptul la opinie cata vreme aceasta convine. Era totusi normal ca si dupa postarea mea cu stiuca prinsa pe balta, cand v-am facut reclama, sa-mi raspundeti la postare domnule valer, nu doar atunci cand am comentat in spirit negativ fata de situatia de pe balta.

In aceste conditii dupa ce imi recomandati sa ma orientez catre alte balti, va intorc favoarea si va urez sa nu aveti pescari ca mine pe balta care vin si elibereaza pestele ci din aceia care nu comenteaza dar baga tot la sac.
Imagine

Avatar utilizator
Marinita
Veteran
Veteran
Mesaje: 1191
Membru din: 08 Feb 2008, 17:43

Re: unda verde la stiuca pe Chiroiu 4

Mesaj de Marinita » 29 Noi 2009, 09:30

@C_P
Cristi ,daca e problema de 30 lei trebuia sa spui si Valer iti dadea banii inapoi.La cat de finut e omul acesta chiar nu este corect sa faci asemenea afirmatii.Aceasta balta are si crap si stiuca suficient cat sa poti prinde in orice anotimp .Chestia cu 2 stiuci si marcajul acestora cu cip-uri ....chiar e jenant cum te exprimi.Se pare ca si aici ai dat -o in lalele.Cum ai facut si la Moara Vlasiei 2 cu stiuca aceea.Nu e frumos sa te comporti asa .Pentru Chiroiu 4 eu si o parte din baietii care pot fi gasiti pe balta tot timpul anului ,am pus mult suflet.Am uitat ceva si anume ca in februarie 2009 mai precis pe 17 feb.Cristi Trofin a scos de sub plauri 4-5 crapi crezi ca sunt din aceeia 6 de care vorbesti tu?
Dan Marinita
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
c_p
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 15 Noi 2008, 20:44

Re: unda verde la stiuca pe Chiroiu 4

Mesaj de c_p » 29 Noi 2009, 14:44

@ Marinita

Dane, nu era problema cu cei 30 de lei; oricum aia a fost o partida gratuita ca am postat captura pe net. Mi-a fost promisa de George si de patron (domnul cu Honda). Legat de cele doua stiuci, in ziua cand am prins stiuca aia am vazut cum s-au scos foarte multe stiuci din balta toate pentru traista; de aici si afirmatia mea cu cele doua stiuci ramase. Nu vad de ce e jenant cum m-am exprimat, in lumea civilizata chestia asta se practica, marcarea exemplarelor de exceptie. Mai uita-te si tu pe la TV, NatGeo sau altele de gen; vei fi surprins.
In legatura cu cei 6 crapi, eu nu am pomenit nimic de ei; mai citeste o data postarile si ai sa vezi.

Tot respectul pentru cei care ati muncit pe Chiroiu 4 sa o faceti o balta de crap adevarata. La fel si pt Cristi Trofin.

Stiuca de pe MV 2; asta e alta poveste, am prins-o din greseala la recuperarea boiliesului si am tinut-o in sacul de crap pentru poza pe lumina; nu mi-am dat sema ca o sa moara; mea culpa. Oricum am chemat paznicul si i-am povestit situatia; m-a pus sa mai platesc un bon, am platit. Daca era sa am ceva de ascuns nu ii spuneam, pur si simplu. Cam asta a fost comportamentul meu atunci pe balta si cam in general pe baltile unde merg. Pentru informatia ta sa stii ca eu eliberez pestii chiar daca nu ma obliga nimeni. Daca ti-ai adus aminte de asta ca sa ma ataci acum, in stil securisto-comunist, imi pare rau ca trebuie sa-mi reconsider pozitia in ceea ce te priveste.
Imagine

Avatar utilizator
mike_carp
senior
senior
Mesaje: 169
Membru din: 09 Ian 2008, 11:57
Localitate: Bucuresti

Re: unda verde la stiuca pe Chiroiu 4

Mesaj de mike_carp » 29 Noi 2009, 20:21

@ c_p,
Craparul care te-a amuzat asa de tare sunt eu. Nu vad ce poate fi atat de amuzant in faptul ca vezi un pescar pescuind. In al doilea rand nu-mi aduc aminte sa ne cunoastem atat de bine, sau macar intr-atat incat sa ne salutam, incat sa ai glume-n program cu mine.
Iar ca sa poti sa dormi linistit la noapte, sa stii ca in partida pe care am facut-o intre 27-29.11.2009, am prins 3 crapi.
Doar pentru ca tu ai atarnat sculele de crap in cui de la sfarsitul lui septembrie, asta nu inseamna ca s-a incheiat pentru toata lumea.
PS. Te rog nu te deranja sa-mi raspunzi pt ca nu voi intra in polemici si discutii interminabile cu tine. Ti-am raspuns mai mult pt ca te-ai luat, fara motiv, de Valer si George, care fac intr-adevar ceva pentru pescari si primesc drept rasplata reprosuri.
PPS. Azi s-au luat mai multe stiuci decat cele doua ramase sa fie marcate cu GPS. Oare cum o fi posibil? :-h
crafty carper
Mihai Tomescu

Avatar utilizator
c_p
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 15 Noi 2008, 20:44

Re: unda verde la stiuca pe Chiroiu 4

Mesaj de c_p » 29 Noi 2009, 21:04

@mike_carp

Chiar daca nu ne cunoastem, vad ca ne tutuim deja :) ... doar ne uscam rufele la acelasi soare. Oricum interpretezi gresit faptul ca am glume in program cu tine; daca mai citesti postul o data vei vedea ca am spus un crapar, putea sa fie oricine... Oricum situatia a fost amuzanta deoarece apa curgea foarte mult si repede.

Ma bucur ca ai prins peste; eu nu mi-am pus sculele in cui in Septembrie, ci doar am cam terminat cu pescuitul la crap si am trecut pe rapitor. Si daca ai spus ca s-a prins multa stiuca azi... probabil ca s-a inchis deversorul; nu mai curgea cumva, ce spui? Pana la urma postul meu si-a atins scopul, nu?
Imagine

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: unda verde la stiuca pe Chiroiu 4

Mesaj de george-alexandru » 30 Noi 2009, 00:00

Cristi ce scop si-a atins?
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: unda verde la stiuca pe Chiroiu 4

Mesaj de cristian505ro » 30 Noi 2009, 00:24

[quote="mike_carp"] in partida pe care am facut-o intre 27-29.11.2009, am prins 3 crapi.

Bravo Mike, e inca o dovada ca pe vremea asta prea calda pentru noiembrie, crapul mananca bine pe majoritatea baltilor.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
mike_carp
senior
senior
Mesaje: 169
Membru din: 09 Ian 2008, 11:57
Localitate: Bucuresti

Re: unda verde la stiuca pe Chiroiu 4

Mesaj de mike_carp » 30 Noi 2009, 08:59

Multumesc cristian505ro.
Nu stiu ce scop ai vrut sa atingi c_p. Eu am vrut sa-ti demonstrez ca nu sunt fondate acuzele cu apa scazuta. Apa e scazuta de mai mult timp, era scazuta si cand ai prins stiuca aceea mare. Acum au fost o serie de factori care au influentat rapitorii sa nu manance, nu doar ca a fost apa scazuta. Iar faptul ca apa a fost scazuta nu inseamna ca a fost facuta intentionat pt ca pescarii sa nu prinda peste, ci, asa cum a spus si George mai sus, pt ca cei de la Chiroiu 3 au avut nevoie de apa mica pt a recolta fitofagul. Daca nu auzeam discutiile nu ma bagam, dar am auzit si stiu ca Valer nu are nici cea mai mica intentie de a pacali pescarii, ci face tot ce ii sta in putinta ca fiecare sa fie multumit de partidele care le face pe balta sa.
Toate cele bune, Mihai.
crafty carper
Mihai Tomescu

Avatar utilizator
c_p
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 15 Noi 2008, 20:44

Re: unda verde la stiuca pe Chiroiu 4

Mesaj de c_p » 30 Noi 2009, 12:03

@ george-alexandru

George scopul era oprirea curgerii apei. Ceea ce s-a intamplat daca au fost capturi multe.

@mike_carp

Problema nu este apa scazuta sau crescuta ci doar nivelul instabil al apei, stie toata lumea ca daca e in crestere sau e in scadere pestele nu prea mai este interesat de hrana. La mine s-a intamplat sa merg in ziua in care a curs apa intr-o veselie; ce s-a intampla s-a vazut.

Pe mine m-a nemultumit in special situatia cu scaderea tocmai acum inainte de primul weekend prelungit de cand s-a dat drumul la stiuca. Wrong time, wrong place. Iar, raspunsurile pe care le-am primit ... genul nu-ti convine nu mai veni... recomandarile sa-mi caut alta balta... Si atat. Fir intins si succese depline.
Imagine

Avatar utilizator
Maty
membru activ
membru activ
Mesaje: 77
Membru din: 13 Dec 2008, 13:09
Localitate: bucuresti
Contact:

Chiroiu 4

Mesaj de Maty » 30 Noi 2009, 21:03

Pentru ca vremea este de cateva zile deosebit de frumoasa rapitorul nu prea mananca, totusi azi am reusit sa prind cele 2 stiuci pe care le vedeti in imagine,am mai scapat una,sam mai prins sun salaias pe care lam eliberat,pescuind cu linguri si twistere,pe Chiroiu 4,o balta ff.frumoasa.
Cea mare era sub 2 kg.

Imagine

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Chiroiu 4

Mesaj de Laurentiu » 30 Noi 2009, 22:24

Din barca sau de pe mal? Precizati de unde le-ati agatat: din larg, din stuf, sau din cocioace.
Mersi.

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”