Moara Vlasiei

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Închis
Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de IULIAN C » 28 Oct 2008, 10:25

Teddy scrie:Iulian, exact asta vreau sa si vad. Voi face tot posibilul sa fiu prezent acolo, ceva imi spune ca nu voi fi singurul care va fi spectator la concursul asta. Se anunta lucruri interesante si cred ca fiind si ultimul concurs din sezon, multi vor dori sa vina sa vada campionii la lucru.
Da...cam asa ceva,vom veni sa luam notitele si sa ne facem temele in iarna pentru a participa la de la primavara
la competitiile de crap cu un bagaj mai consistent de cunostinte!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
dan _city_center
senior
senior
Mesaje: 452
Membru din: 16 Dec 2007, 20:09
Localitate: bucuresti

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de dan _city_center » 28 Oct 2008, 10:38

din surse sigure se pare ca va participa si Mircica Ghe. :lol: :lol: :lol: pun BRAILA pe 500E astept oferte pe PM.
Baricada Carp Club

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de iulian petre » 28 Oct 2008, 11:35

dan _city_center scrie:din surse sigure se pare ca va participa si Mircica Ghe. :lol: :lol: :lol: pun BRAILA pe 500E astept oferte pe PM.
==============

pui pe ce?......ca pierde?....nu uita ca e stresat ca trebuie sa-i nasca nevasta :wink: ...asa ca daca vrei sa castigi un ban cinstit pune pe noi :wink: ...ca deja suma este de 1500 euroi...1000 cu cineva si 500 cu altcineva....daca castigam cu 100 kg avans suma se dubleaza... :lol: :lol: ....

Avatar utilizator
dan _city_center
senior
senior
Mesaje: 452
Membru din: 16 Dec 2007, 20:09
Localitate: bucuresti

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de dan _city_center » 28 Oct 2008, 12:21

iulian petre scrie:
dan _city_center scrie:din surse sigure se pare ca va participa si Mircica Ghe. :lol: :lol: :lol: pun BRAILA pe 500E astept oferte pe PM.
==============

pui pe ce?......ca pierde?....nu uita ca e stresat ca trebuie sa-i nasca nevasta :wink: ...asa ca daca vrei sa castigi un ban cinstit pune pe noi :wink: ...ca deja suma este de 1500 euroi...1000 cu cineva si 500 cu altcineva....daca castigam cu 100 kg avans suma se dubleaza... :lol: :lol: ....
se vede treaba ca nici nu sti cu cine ai pus BRAILA :lol: poate exista un transfer din GHENCEA :lol:
Baricada Carp Club

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de Coleman » 28 Oct 2008, 14:12

nando scrie:
coleman scrie:Bafta tuturor celor care participa la concurs,dar parerea mea este ca vor fi multe surprize pentru ca pestele bagat acum va da totul peste cap.Eu pana acum am prins numai la solubile dar in ultimele partide rezultatele cele mai bune le-am avut la porumb si rama ,asa ca eu cred ca vor fi multe surprize.Inca ceva mi-am depasit recordul am prins un crap de 8 kg(sper sa cresc asa usor ).
sigur ai foarte multi PRIETENI acum

Chiar mai crede careva in chestii deasta?Daca da atunci senzori zgomotosi celor superstitiosi
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de iulian petre » 28 Oct 2008, 19:29

se vede treaba ca nici nu sti cu cine ai pus BRAILA :lol: poate exista un transfer din GHENCEA :lol:
==========

pai eu nu am pus cu nimeni nici o "braila" .....asa ca normal ca nu stiu :lol: :lol: .....daca s-au facut transferuri in GHENCEA noi o sa facem unul de la BARCELONA :wink: la noi la LYON :wink:

ps. ASTEPTAM PROPUNERI CONCRETE ca de vorbe ne-am saturat!

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de nando » 28 Oct 2008, 19:43

va aduc chitantier?
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de mih_IL » 28 Oct 2008, 22:42

Ma bag si eu cu tine Cristi. La taiat chitante :D, si nu numai :wink:
I love carp!

Avatar utilizator
dan _city_center
senior
senior
Mesaje: 452
Membru din: 16 Dec 2007, 20:09
Localitate: bucuresti

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de dan _city_center » 29 Oct 2008, 08:23

iulian petre scrie:
se vede treaba ca nici nu sti cu cine ai pus BRAILA :lol: poate exista un transfer din GHENCEA :lol:
==========

pai eu nu am pus cu nimeni nici o "braila" .....asa ca normal ca nu stiu :lol: :lol: .....daca s-au facut transferuri in GHENCEA noi o sa facem unul de la BARCELONA :wink: la noi la LYON :wink:

ps. ASTEPTAM PROPUNERI CONCRETE ca de vorbe ne-am saturat!
1000 ?......
Baricada Carp Club

Avatar utilizator
cristi_93
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 25 Oct 2008, 21:55

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de cristi_93 » 05 Noi 2008, 14:54

am vazut recent o informatie desore Mv 2A(balta salbatica)ce credeti?are potential?

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de Coleman » 21 Noi 2008, 00:34

Acum am vazut ultima emisiune infopescar si am ramas surprins de faptul ca ,din cate am inteles eu, de la anul cei care au navomodel vor plati o taxa in plus,ceea ce d.p.m.d.v nu este corect pentru ca sunt pescari care au investit poate 2000 ron sau 3000 ron intr-o barcuta tocmai pentru as face un avantaj la pescuit si acum sunt nevoiti ,culmea, sa plateasca mai mult decat ceilalti pescari.Pacat ca s-a ajuns la o asemenea masura ,absurda,cred eu pentru ca pestele tot pe malul celalalt va sta indiferent ce se va intampla.Macar sa lase prmele locuri sa se poata planta fara taxa pentru ca si asa nu are cum sa nadeasca nimeni la distanta aia fara barcuta sau sa nu plateasca taxa aia cei care orcum dau c&r).Mai ales ca presupun ca va mai creste si taxa un pic si daca mai platesc si pentru barcuta ajung la 150 c&r(nu o sa mai fie nici balta asta accesibila pentru multi).Macar sa nu se bage si la peris asta ca atunci chiar ca v-a trebui sa-mi caut alta balta.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
Teddy
Veteran
Veteran
Mesaje: 588
Membru din: 26 Apr 2008, 18:35
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de Teddy » 21 Noi 2008, 13:30

@Coleman
De ce nu e corect ? Eu am pescuit tot anul pe MV si pana in vara cand au inceput sa apara barcutele pe balta la greu, pestele tragea foarte bine, la orice distanta. Cum s-a invatat cu plantatul in stuf, gata si pestii. Avand in vedere ca pescuiesc doar C&R, as vrea sa ma distrez, sa testez nade, monturi, etc. Si cum sa o fac cand tot pestele este invatat sa stea pe loc, ca ii pica la bot mancarea? Am avut partide in care cu toata nadirea mea si saculeti , nu am avut trasaturi, doar cei care plantau prindeau. Chiar crezi ca mai este pescuit ala? Unde e tehnica? Unde e stiinta? Nici macar nada nu mai conteaza, pui 2-3 maine de pelete sau porumb sau cine stie ce bile si prinzi. Nu mi se pare corect sa folosesti barcuta sa plantezi la 100 de m. Poate in capul baltii se merita, acolo este distanta foarte mare pana pe malul celalat. Pe Moara arunci fara probleme cu lanseta, pana la urma este o balta de crap si ma adresez in primul rand pescarilor de crap, nu baboierilor. Am vazut multi pe balta cu barcute care mai de care mai "meseriase" care habar nu au de pescuitul crapului, care insa prindeau. Si culmea, mai toti luau peste acasa. Trebuie sa fii nebun sa dai atatia bani pe barcuta, pe scule (care la unii sunt doar de moft, nici macar nu iti trebuie scule de carp daca pescuiesti plantat) si sa dai 100 ron pe taxa ca sa iei un carp de 5 k, care are 4 kile grasime!!!!! Fratilor, suntem pescari !
Nu zic ca si eu sunt tentat sa imi iau barcuta, dar nu pentru MV. Ma duc si eu pe balti unde se poate planta, dar la 200-300 de m. Acolo vad avantajul barcutei, nu pe o balta unde arunci fara probleme pe malul opus, in proportie de 75% din suprafata.

Si in plus, multi nici nu stiu sa planteze, pun in barcuta juma de kil de nada la fiecare lansare...asta ce inseamna? Pestele se satura repede, se ingrasa, si nu mai umbla.
Dupa concurs am avut 2 partide in cursul saptamanii pe Moara, si vreau sa spun ca am detronat pe cei care erau pe balta cu barcute. Eu am prins, ei nu. Si asta doar pentru ca am stiut ce sa fac, cum sa fac, si cand sa fac (multumiri lui Florentin, Maty, Iulian Petre, George Alexandru pentru informatii). In concursuri se prinde peste? Da. Se planteaza? Nu! Deci...este numai stiinta. Sa inveti sa cauti pestii, sa inveti sa ii tii in vad, sa inveti ce trebuie sa le dai, cand, cum...asta inseamna pescuit.
Tot ce am spus aici se refera la MV, dar se aplica si pe alte balti de acceasi marime. Sunt sigur ca, cu toata taxa pe care nea Victor o va pune pentru plantat, tot se vor folosi intens barcutele. Cine are bani pentru o barca, are si pentru taxa. Poate insa pune si o limitare la anumite locuri,acolo unde balta are peste 150 de m, adica la inceputul ei. In rest... fire intinse si sa ne vedem pe balta la primavara, cu sau fara barcuta! :)
Dragos Dimache - Pescar sportiv
Fieldtester si colaborator SUPERBAITS

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de sdaniel » 21 Noi 2008, 13:56

coleman scrie:Acum am vazut ultima emisiune infopescar si am ramas surprins de faptul ca ,din cate am inteles eu, de la anul cei care au navomodel vor plati o taxa in plus,ceea ce d.p.m.d.v nu este corect pentru ca sunt pescari care au investit poate 2000 ron sau 3000 ron intr-o barcuta tocmai pentru as face un avantaj la pescuit si acum sunt nevoiti ,culmea, sa plateasca mai mult decat ceilalti pescari.Pacat ca s-a ajuns la o asemenea masura ,absurda,cred eu pentru ca pestele tot pe malul celalalt va sta indiferent ce se va intampla.Macar sa lase prmele locuri sa se poata planta fara taxa pentru ca si asa nu are cum sa nadeasca nimeni la distanta aia fara barcuta sau sa nu plateasca taxa aia cei care orcum dau c&r).Mai ales ca presupun ca va mai creste si taxa un pic si daca mai platesc si pentru barcuta ajung la 150 c&r(nu o sa mai fie nici balta asta accesibila pentru multi).Macar sa nu se bage si la peris asta ca atunci chiar ca v-a trebui sa-mi caut alta balta.
===============================================================================

Pai ce afacere ai facut daca i-ai "parcat" pestelui montura in sufragerie?
Subscriu la ce a spus Teddy.
Dan Serban

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de Coleman » 21 Noi 2008, 15:18

Fratilor vad ca toata lumea extrage doar ce ii convine sau ce nu ii convine din comentarii,mai citeste o data sa intelegi exact ce am spus.Din ce am aflat si eu de la pescari adevarati gen Marinita si altii pestele sta acolo pentru ca este liniste nu pentru ca i se da de mancare deci chiar daca nu se va mai planta foarte mult(pentru ca eu unul nu sunt de acord cu o taxa suplimentara si o sa renunt la barcuta si poate la balta) el tot acolo va sta.Daca ati fi citit cu atentie ce am scris eu (dar voi nu ati vrut) ati fi inteles ca asta am spus si eu sa se lase macar la inceputul balti sa se planteze fara taxa pentru ca orcum distanta e mai mare sau sa poata planta cei care dau c&r.Si inca ceva eu de fiecare data cand am fost am vazut ca cei care stiu cum e cu pestele au prins pentru ca aruncau exact unde dadusera alti de mancare adica aproape de malul celalalt,deci e si in avantajul celorlalti, asa ca cei care au scule si stiu sa arunce prind peste si fara plantat, nu inteleg de ce se plang unii(pentru ca de aceea a luat aceasta decizie patronul balti).A si inca ceva de la 150-200m de abia mai vezi barcuta asa ca nu ai cum sa plantezi la 300m pentru ca daca mai sunt si valuri sar putea sa ramai fare ea ;) ;)
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
Teddy
Veteran
Veteran
Mesaje: 588
Membru din: 26 Apr 2008, 18:35
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de Teddy » 21 Noi 2008, 16:52

Coleman, nu am vrut sa te contrez pe tine. Am citit si am inteles exact ce vroiai sa spui. Dar pescuitul adevarat se face fara navo, nu spun ca in anumite conditii nu te ajuta. Stiu ca acolo (in malul opus) stau pestii, e si normal sa stea unde e liniste. Dar conformatia fundului baltii la MV ofera multe surprize, cei care cunosc balta stiu ce spun (canale, gropi) si nu toate sunt la distante mari. Asta este balta mea de suflet, de 2 ani pescuiesc pe ea, si sunt multumit. Problema este ca pestele se invata numai asa...cel putin cel vechi. Asta nou bagat habar nu are de barcute si locuri nadite, asa ca pana in mai iunie se va prinde bine si fara. Si sincer...pot sa pun pariu ca o partida bine gandita iti poate aduce mai multe rezultate decat una cu navo.Nu vorbesc de cantitate, ci de calitate (pesti mai mari...). Maty a avut pat de nada la 50 si 100 m (si mai erau 20 de m cred pana pe malul opus), oare asta nu inseamna chiar nimic ?
Inca odata, nu te supara, nu pe tine te-am atacat. [-x
Dragos Dimache - Pescar sportiv
Fieldtester si colaborator SUPERBAITS

Închis

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”