Moara Vlasiei

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Închis
Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de Dan Andrei » 21 Mar 2008, 21:20

Iulica de frica asta nu le-am mai uns de 4 ani :lol:
Numai bine!

Avatar utilizator
nini
senior
senior
Mesaje: 189
Membru din: 27 Ian 2008, 13:18

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de nini » 23 Mar 2008, 21:40

Daca tot venii vorba de ce peste este pe MV... hai sa va arat :D :D :D
Ciortani prinsi impreuna cu Dan si GAbi...CARPZONE
partida...21-22 martie..
21032008119_1.jpg
21032008118_1.jpg
APCR

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de vali003 » 24 Mar 2008, 00:48

frumosi ciortanii , dar se pare ca ati stat cam prost cu antigelul , aratati cam crispati :lol: :lol: .fire intinse

Avatar utilizator
nini
senior
senior
Mesaje: 189
Membru din: 27 Ian 2008, 13:18

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de nini » 24 Mar 2008, 10:26

Valii....ne-am cc pe noi de frig :( :( :( ..dar..a meritat :wink:
APCR

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de iulian petre » 24 Mar 2008, 13:29

nini scrie:Daca tot venii vorba de ce peste este pe MV... hai sa va arat :D :D :D
Ciortani prinsi impreuna cu Dan si GAbi...CARPZONE
partida...21-22 martie..
21032008119_1.jpg
21032008118_1.jpg


:D :D :D daca ar fi avut mainile mai lungi DOMN" PRESEDINTE MARINITA chiar credeam ca e vre-o captura... :lol: :lol:

Avatar utilizator
nini
senior
senior
Mesaje: 189
Membru din: 27 Ian 2008, 13:18

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de nini » 24 Mar 2008, 14:57

iulian petre scrie:
nini scrie:Daca tot venii vorba de ce peste este pe MV... hai sa va arat :D :D :D
Ciortani prinsi impreuna cu Dan si GAbi...CARPZONE
partida...21-22 martie..
21032008119_1.jpg
21032008118_1.jpg


:D :D :D daca ar fi avut mainile mai lungi DOMN" PRESEDINTE MARINITA chiar credeam ca e vre-o captura... :lol: :lol:
cine a vb de captura....am zis "ciortani"....nu mai vezi sa citesti :lol: :lol: :lol:
APCR

Avatar utilizator
kesu
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 06 Mar 2008, 16:01

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de kesu » 26 Mar 2008, 15:57

salut prieteni.
cat mai e taxa pe mv2? 12h/24h - C&R/retinere.
ce momeli?
avem vreo ruta alternativa in afara DN 1 (avand in vedere ca deja din cauza summit-ului nu se mai poate circula)

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de IULIAN C » 01 Apr 2008, 17:30

Desi n-am putut posta pana acum,amreusit sa ajung din nou pe aceasta balta la o partida de 36 de ore,de sambata 22 pana duminica seara 23 martie,din care 24 oferite de D-l Petcu caruia ii multumesc pentru amabilitate!
Am fost cu fratele meu Cornel si logodnica mea Roxana
Cand am ajuns acolo,sambata dimineata,ne-au facut intampinarea "oficiala" Nini,Gabi si Dan Marinita.
Ne-am instalat si am preg tot,pe la 10 aveam deja primul crap in ....carlig,ca minciog n-am avut,noroc tot cu Nini...
Toata ziua n-am reusit sa prindem decat 5 crapi intre 3-5Kg.Pe seara a inceput sa traga mai bine,ca pe la 23:00 sa traga chiar si la 2-3 lansete simultan!
Cu scurte pauze in care mergeam in cort si ma bagam in sac,altfel imi inghetau si oasele!dupa 12 noaptea,din 30 in 30 de min scoteam cate unul,cel mai mare a venit in jur de ora 1,estimat realistic,nu pescareste :D de mine la vreo 9-10 kg.
Pana dimineata am avut 25 trasaturi,14 finalizate,3 scapati,ultimul fiind prins la ziua cand se instalau pescarii pe balta.
Toata ziua de duminica nu am avut decat 3-4 trasaturi foarte slabe...
Ei si acum vine partea interesanta,pe care poate o s-o tratati ca pe-o snoava pescareasca,dar eu va asigur ca nu este:
Pe seara,aproape de ora 17,cate o trasatura slaba la doua lansete,urmate la scurt timp de una violenta,plecand cu fir la amandoua.
Am ridicat eu una si fratele meu una,Roxana filma...MAMAA...ce misto...2 driluri simultan...ma gandeam eu!Dai si recupereaza....amandoi,cand deodata,la Fratele meu o smucitura violenta si lua fir ceva de speriat,desi frana o reglasem la limita ruperii firului.mai mult de 40 secunde n-a mai putut trage de el si a cedat firul innaintas de la nodul de legatura cu firul principal :o
Bodoganindu-l pe fratele meu,si aducand pestele catre mal,acelasi lucru si la mine-tragea de fir,smucea,tipa firul ca o sirena si lanseta ziceai ca vrea sa se duca spre strafunduri...am mai recuperat cativa metri,dupa care o smucitura si n-am mai putut face nimic....Nu,nu s-a rupt,din contra,am tras,am tensionat...nimik.am eliberat putin bait-runnerul si a luat-o firul la sanatoasa de ziceai ca am agatat o ambarcatiune aflata in mers...dupa 20 minute am renuntat,ca mi-a fost teama ca rup lanseta si am taiat firul!
Radeti citind asta,asa-i?Poate ca radeti dar eu o sa imi aduc aminte mult timp de patania asta si o sa fie un mar semn de intrebare..."Ce-o fi fost Doamne? o fi fost un crap mai mare care a reusit sa se "dea" dupa vreo structura?da' cum o fi posibil ca 2 zile zm dzt in zcel loc si nu am agatat de nimic carligul"? :o :shock: :o :shock: :cry:
Cam asta a fost,o partida foarte reusita dua parerea mea,inchei dar nu inainte de a "inchina" succesul acesta celor care m-au impulsionat in acest sport,celor care m-au sprijinit!
Vazand statistica de la concursul recent desfasurat,si calculand cu aproximatie cam 80-85 kg in 36 ore,"stau" destul de bine,zic eu!
Abia astept o noua iesire,de la care astept si mai mult!!!
OGLINJOARA IN MIEZ DE NOAPTE
OGLINJOARA IN MIEZ DE NOAPTE
Fişierul ataşat IMG_0109.JPG nu mai este disponibil
Fişierul ataşat IMG_0108.JPG nu mai este disponibil
Fişierul ataşat IMG_0107.JPG nu mai este disponibil
Fişierul ataşat IMG_0106.JPG nu mai este disponibil
Fişierul ataşat IMG_0096.JPG nu mai este disponibil
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de IULIAN C » 01 Apr 2008, 21:21

am si dovada(o parte din ea)
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de stefanflorin » 02 Apr 2008, 20:12

Vaiiiiii cum sa tai firul...daca stiu ca ma trage in balta si tot nu il tai...cine stie ce malac de cteno(desi ma-ndoiesc) sau novac ai avut in lanseta...dar mai de graba inclin sa cred ca ai avut somn (daca e asa ceva in balta) :(
PS: varianta B ar fi ca e pescareasca de 1 Aprilie :lol:
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de IULIAN C » 03 Apr 2008, 11:21

stefanflorin scrie:Vaiiiiii cum sa tai firul...daca stiu ca ma trage in balta si tot nu il tai...cine stie ce malac de cteno(desi ma-ndoiesc) sau novac ai avut in lanseta...dar mai de graba inclin sa cred ca ai avut somn (daca e asa ceva in balta) :(
PS: varianta B ar fi ca e pescareasca de 1 Aprilie :lol:
Nu!nu e nimik legat de 1 Aprilie!am auzit de la cativa pescari ca somnul se rasuceste cu firul si dandu-se firul dupa el nu cred ca mai poate fi tras asa de usor.Dar nu sunt eu in masura sa spun ca sunt sigur de asta pt ca nu am o experienta atat de mare care sa-mi permita sa ma hazardez in afirmatii...!
Asa ca...ramane tot o dilema!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de george-alexandru » 03 Apr 2008, 12:00

IULIAN C scrie:
stefanflorin scrie:Vaiiiiii cum sa tai firul...daca stiu ca ma trage in balta si tot nu il tai...cine stie ce malac de cteno(desi ma-ndoiesc) sau novac ai avut in lanseta...dar mai de graba inclin sa cred ca ai avut somn (daca e asa ceva in balta) :(
PS: varianta B ar fi ca e pescareasca de 1 Aprilie :lol:
Nu!nu e nimik legat de 1 Aprilie!am auzit de la cativa pescari ca somnul se rasuceste cu firul si dandu-se firul dupa el nu cred ca mai poate fi tras asa de usor.Dar nu sunt eu in masura sa spun ca sunt sigur de asta pt ca nu am o experienta atat de mare care sa-mi permita sa ma hazardez in afirmatii...!
Asa ca...ramane tot o dilema!
este posibil sa fi fost somn,la vre/a 50-70 de metri in stanga locului unde ai dat tu si eu ininte de concurs am scos doi somni unul de 17 respectiv 2kg,dar probabil mai e si faptul sa fi intepat tenul de 19kg pe care la/m adus personal in balta anul trecut :wink:
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de IULIAN C » 03 Apr 2008, 14:30

Da,George,stiu ca cteno e foarte bataios,insa din toata treaba asta e si un lucru bun...acela ca trage si pestele cel mare,dar mai ales ca daca poate eram mai"dotat" atat in ce priveste sculele,cat si ca experienta,poate acum aveam postata o poza cu "dihania"!
Asta e,n-a fost sa fie....poate data viitoare!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de stefanflorin » 03 Apr 2008, 17:51

Si chiar ai taiat firul? de ce nu ai mai avut rabdare sa vezi ce se intampla, cine stie, poate ceda nervos pana la urma, lanseta de rupt nu se rupea ca doar nu e din trestie iara firul presupun ca era rezistent, doar pescuiai la crap. O alta chestie ar mai fi ca pestele sa fi trecut pe sub vreo creanga, radacina sau alt obstacol submers de unde de regula nu mai poate fi scos. Hai fir intins si data viitoare nu te mai panica :?
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de IULIAN C » 03 Apr 2008, 18:21

stefanflorin scrie:Si chiar ai taiat firul? de ce nu ai mai avut rabdare sa vezi ce se intampla, cine stie, poate ceda nervos pana la urma, lanseta de rupt nu se rupea ca doar nu e din trestie iara firul presupun ca era rezistent, doar pescuiai la crap. O alta chestie ar mai fi ca pestele sa fi trecut pe sub vreo creanga, radacina sau alt obstacol submers de unde de regula nu mai poate fi scos. Hai fir intins si data viitoare nu te mai panica :?
De ce l-am taiat? Sincer si eu ma intreb,dar lipsa de experienta m-a dus cu gandul ca o sa cedeze lanseta....nici eu nu mai stiu!
Promit ca data viitoare nu-l mai tai :)
firul era suffix tritanium de 0,28 iar lanseta sert authority de 3 lbs,3,6metri.
Fir intins si tie!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Închis

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”