Moara Vlasiei

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Închis
Avatar utilizator
Adrian B
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 24 Noi 2007, 16:51

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de Adrian B » 27 Noi 2008, 16:22

Coleman, din punctul meu de vedere pescarii cu barcute chiar "deranjeaza".
Hai sa vb despre ce e vb pe Moara Vlasiei. E un spactacol nautic. Tu ca pescar de crap nu poti avea o "liniste" pe balta, nu poti citi apa, nu poti vedea unele semne , indicii din partea crapului...pt ca pe balta se plimba non stop navomodele. Multi cu echipamente care in mod normal se pescuieste la caras ( a nu se intelege ca ma leg de bugetul cuiva) au barcuta, iar forfacul e prins printr-o agrafa. Am prins crapi acolo care trageau dupa ei tot felul de forfacuri primitive cu agrafa!!!. Nu mai vorbesc de barcute care se strica pe jumatatea baltii...
Daca cei care au barcute, le planteaza, le da juma de kil de boabe la fiecare transport vor sa se numeasca pescari de crap, eu ii contrazic.
Un sfat pt tine: daca vrei sa progresezi in acest sport, scapa de barcuta, nu face altceva decat sa te limiteze!!! Iti spun sincer. Invata sa faci monturi perfecte, sa intelegi ce inseamna o nada de calitate, o strategie buna si o sa ai si rezultate si ai sa fii si mai implinit sufleteste cand ai sa prinzi.
Fac o paranteza si spun ca am o apreciere pentru cei ce planteaza cu barca, pe ape mari unde e nevoie sa mergi cu sonarul, sa gasesti structuri, sa plantezi in agatatura, sa balizezi locul, sa te urci in barca si sa mergi dupa el atunci cand s-a intepat, plantat pe timp de noapte, ploaie, etc.
Nu am nimic cu cei ce prefera navomodelele. E optinuea lor cu atat mai mult cu cat regulamentul permite. Imi place Moara, dar asta este motivul pt care la anul am sa-mi caut sa frecventez alte balti.
Numai bine.

Avatar utilizator
mike_carp
senior
senior
Mesaje: 169
Membru din: 09 Ian 2008, 11:57
Localitate: Bucuresti

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de mike_carp » 27 Noi 2008, 16:30

coleman scrie:
mike_carp scrie:
coleman scrie:
P.S. Mi-am luat barcuta pentru ca si eu ,ca si voi, am vazut ca cei cu barcuta prindeau si eu nu asa mult si orcum prin introducerea unei taxe suplimentare nu vor disparea barcutele de pe balta asa ca nu inteleg cu ce ii incalzeste pe cei care nu au barcuta ca ''eu'' platesc o taxa mai mare,pt ca vor avea tot aceeasi ''problema''.
Hai sa-ti dau un exemplu, care poate sa te puna pe ganduri.
In primavara am venit in tara si ca tot omu' ma furnica in palme sa pescui ceva. Asa ca am mers frumos pe MV2, mi-am intins 3 bete si am inceput sa pescui dupa ce in prealabil am periat putin fundul pt ca era prima mea partida pe aceasta balta. Bineinteles ca cei din jurul meu au inceput sa comenteze si sa se uite urat, ca sprii pestii, etc. Am pescuit vis-a-vis de zidul de beton din apa,pe le jumatea baltii. In dreapta mea un nene care vroia sa ia peste acasa, in stanga 2 pescari cu navo.Eu am nadit undeva la jumatea baltii unde am gasit un peticel de argila sau nisip si am pus 2 lansete (peticul era de 70-80cm latime si lung cam de vreo6m) si una am dat-o aproape de malul celalalt cu un stick. Ei, ideea e ca nu am prins multi si mari, am luat 4 pesti intre 2,5kg si 4,9kg. A fost o partida de 06.00 pana la 18.00. Cel din dreapta si cei 2 din stanga nu au prins nici un peste, iar unul a inercat sa ma ajute la minciog, dar se tot facea ca nu poate sa-l bage si dupa-aia a-nceput sa-l alerge cu minciogul si atunci i-am multumit frumos si i-am zis sa ma lase ca pot sa-l scot singur.
Deci, degeaba ai navo daca il folosesti sa duci nada si momeala cat mai departe iar pestele sta la 10m de malul tau.

Prietene,pescuiesc de la 7-8 ani si credema ca am vazut la faze din acestea de m-am saturat,acum vreo 8 ani am fost la crevedia si am inebunit pe toata lumea cu 3 pripoane si multe alte faze.Ce spui tu nu faci decat sa-mi dai mie dreptate ,ca poti sa ai cele mai tari scule ,daca nu ai ''bulan'' (in primul rand) si dupa aia stiinta degeaba.Atunci ,cum am mai spus-o,de ce ''protesteaza'' cei care nu au navo daca ei orcum prind,eu asta vroiam sa stiu.Ca patronul baltii a spus ca din cauza pescarilor care au ''comentat'' baga taxa asta.(eu asta nu o voi crede niciodata pentru ca e clar ca ii convine sa mai ia un ban in plus,ca, daca pescarii ii spun sa mai scada taxa nu o face dar cand e vb de luat e clar ca abia astepta sa zica 1-2 insi ceva)

P.S. macar lasa fara taxa asta pe cei care dau c&r ca orcum nu "deranjam" pe nimeni.

Vad ca nu ai inteles mare lucru din postul meu. Mai incerc o data.
In partida respectiva nu am avut "bulan", am pescuit unde am gasit o structura, ceva diferit de ce era in jur pe fundul apei. cei de langa mine, si cu navo si fara, doar aruncau sau trimiteau montura cat mai departe, pt ca asa stiau ei. le-am demonstrat ca sa poti pescui pe malul celalalt nu e tot timpul o isee fericita.
Eu nu am nimic impotriva taxei si nici nu ma deranjaza prea tare atat timp cat toti cei care dau cu navo pescuiesc in malul celalalt fara sa fie catusi de putin interesati de ce e pe fundul lacului in fata lor.
Ideea e ca trebuie sa respectam regulile baltilor pe care le frecventam si mai ales regulile pt apele publice.
Dar deja sunt off topic si nu vreau avertisment. [-x
crafty carper
Mihai Tomescu

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de Coleman » 27 Noi 2008, 21:54

Pai asta am zis si eu ca tre sa ai bulan si STIINTA,DE CE SPUI CA NU AM INTELES?Tu ai stiut si ai prins daca mai aveai si bulan dadeai ''recital'' . :D
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de Coleman » 27 Noi 2008, 22:26

Adrian B scrie:Coleman, din punctul meu de vedere pescarii cu barcute chiar "deranjeaza".
Hai sa vb despre ce e vb pe Moara Vlasiei. E un spactacol nautic. Tu ca pescar de crap nu poti avea o "liniste" pe balta, nu poti citi apa, nu poti vedea unele semne , indicii din partea crapului...pt ca pe balta se plimba non stop navomodele. Multi cu echipamente care in mod normal se pescuieste la caras ( a nu se intelege ca ma leg de bugetul cuiva) au barcuta, iar forfacul e prins printr-o agrafa. Am prins crapi acolo care trageau dupa ei tot felul de forfacuri primitive cu agrafa!!!. Nu mai vorbesc de barcute care se strica pe jumatatea baltii...
Daca cei care au barcute, le planteaza, le da juma de kil de boabe la fiecare transport vor sa se numeasca pescari de crap, eu ii contrazic.
Un sfat pt tine: daca vrei sa progresezi in acest sport, scapa de barcuta, nu face altceva decat sa te limiteze!!! Iti spun sincer. Invata sa faci monturi perfecte, sa intelegi ce inseamna o nada de calitate, o strategie buna si o sa ai si rezultate si ai sa fii si mai implinit sufleteste cand ai sa prinzi.
Fac o paranteza si spun ca am o apreciere pentru cei ce planteaza cu barca, pe ape mari unde e nevoie sa mergi cu sonarul, sa gasesti structuri, sa plantezi in agatatura, sa balizezi locul, sa te urci in barca si sa mergi dupa el atunci cand s-a intepat, plantat pe timp de noapte, ploaie, etc.
Nu am nimic cu cei ce prefera navomodelele. E optinuea lor cu atat mai mult cu cat regulamentul permite. Imi place Moara, dar asta este motivul pt care la anul am sa-mi caut sa frecventez alte balti.
Numai bine.

Hai sa te fac sa intelegi un pic cam ce vreau eu sa spun:
1.Scrie in regulament ca trebuie sa ai neeaparat 'scule'' de crap?
2.Scrie undeva in regulament ca trebuie sa ai montura ca cea pt concurs?(nu inteleg de ce sunt amestecati pescarii de competitie cu cei care pescuiesc din pasiune sau asa pur si simplu)
3.De ce foarte multi incearca sa amestece competitiile cu pescuitul la ''liber''?
4.Distanta de 150-170m ti se pare mica?Fara barcuta poti nadi la distanta aia?
5.De ce toti repatati chestia cu 1kg sau 1/2kg de nada dusa la o plantare pentru ca ati vazut pe 1-2 insi care nu stiau sa foloseasca barcuta?
6.Ce te-a facut sa crezi ca nu stiu sa fac sau ca nu folosesc monturi ''perfecte'', ca nu stiu sa nadesc si ca nu aleg o nada buna?
7.Nu ti se pare normal ca atunci cand plantezi cu barcuta sa folosesti niste scule mai vechi sau ''neprofesionale'' atata timp cat nu ai nevoie de ele?Are vreun rost sa pui betele de 3.9 si niste mulinete ''scula'' daca nu ai nevoie de ajutorul lor foarte mult?De unde sti ca acei pescari nu au si un rand de ''scule'' care le folosesc atunci cand nu au voie cu barcuta?
8.Introducerea unei taxe suplimentare nu inseamna ca nu vor mai exista barcute pe balta ci se vor mai adauga niste bani la''buget'' ;)
9.Eu nu fac altceva decat sa sustin un punct de vedere care spre deosebire de multi mai este bazat si pe argumente,atat.

P.S. Vrei sa spui ca te deranjeaza valurile facute de o barcuta de 1 m ,pt ca nu poti ''citi apa'',pai asta inseamna ca nu o sa te duci niciodata in DELTA!!!
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
Adrian B
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 24 Noi 2007, 16:51

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de Adrian B » 27 Noi 2008, 23:12

:)
Salut Coleman,
Eu mi-am prezentat un punct de vedere. A fost opinia mea. Ia-o ca atare.
Nu scrie in regulament sa ai scule de crap dar scrie in regula bunului simt sa folosesti monturi care permit eliberarea crapului in caz de ruptura.
Totusi, Coleman, ce te face pe tine sa vrei sa pescuiesti, sa plantezi momeala cu navomodelul la 170 m? Pur si simplu "distanta" e locul magic unde plantezi cu navomodelul si pur si simplu prinzi peste sau plantezi pt ca stii ca acolo este o structura, un gropan, o agatatura, ca te-ai plimbat cu un sonar pe acolo, ca ti-ai balizat locul..sau poate ai un sonar pe navomodel si atunci stii ca duci navomodelul la 170 m pentru ca acolo ai descoperit o structura si acolo trebuie sa fie si peste. ? Deci...as fi curios sa stiu care este in opinia ta motivul pt care plantezi undeva la 170-200m.

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de Coleman » 27 Noi 2008, 23:51

Adrian B scrie::)
Salut Coleman,
Eu mi-am prezentat un punct de vedere. A fost opinia mea. Ia-o ca atare.
Nu scrie in regulament sa ai scule de crap dar scrie in regula bunului simt sa folosesti monturi care permit eliberarea crapului in caz de ruptura.
Totusi, Coleman, ce te face pe tine sa vrei sa pescuiesti, sa plantezi momeala cu navomodelul la 170 m? Pur si simplu "distanta" e locul magic unde plantezi cu navomodelul si pur si simplu prinzi peste sau plantezi pt ca stii ca acolo este o structura, un gropan, o agatatura, ca te-ai plimbat cu un sonar pe acolo, ca ti-ai balizat locul..sau poate ai un sonar pe navomodel si atunci stii ca duci navomodelul la 170 m pentru ca acolo ai descoperit o structura si acolo trebuie sa fie si peste. ? Deci...as fi curios sa stiu care este in opinia ta motivul pt care plantezi undeva la 170-200m.

Si eu imi spun punctul de vedere dar asta nu inseamna sa spun de alti ca nu stiu sa pescuiasca mai ales fara sa stiu nimic despre ei sau sa-i vad vreodata la lucru!!
Asta imi place mie la cei ca tine ca atunci cand nu puteti argumenta o parere schimbati subiectul!!
De la ce editura e cartea aia pe care ai CITIT-O tu cu bunul simt ca in ce pe care am citit-o eu nu scria asa ceva?
Cand te duci pe o balta respecti regulile de acolo,daca tu mai vrei sa respecti si alte reguli e problema ta ,dar asta nu inseamna ca toti trebuie sa faca la fel ca tine!!!
In legatura cu distanta,acolo la inceputul balti ,cam la 150 m ,s-au luat exemplare frumoase de peste 10 kg si de aceea incerc si eu ,poate poate ;)
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de iulian petre » 27 Noi 2008, 23:59

LUNI 1 decembrie se preconizeaza o partida pe moara LA CRAP ....incerc sa vin si eu sa ma alatur colegilor din CARP ZONE.

PS. sper sa-mi dea liber tinand cont ca normal e zi nelucratoare 8->

Avatar utilizator
Teddy
Veteran
Veteran
Mesaje: 588
Membru din: 26 Apr 2008, 18:35
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de Teddy » 28 Noi 2008, 00:26

Mama ce as veni si eu....abia astept sa imi pun warrior elitu la incercare. Si as fi vrut sa vad daca strategia de acum 2 saptamani mai functioneaza la fel de bine. Dar sunt undeva prin Olanda toata saptamana aia...si pe 1 decembrie la ei nu este liber ~x( . Baieti, va urez fire intinse de pe acuma, sa postati rezultatele. :-SS
Dragos Dimache - Pescar sportiv
Fieldtester si colaborator SUPERBAITS

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de sdaniel » 28 Noi 2008, 10:27

iulian petre scrie:LUNI 1 decembrie se preconizeaza o partida pe moara LA CRAP ....incerc sa vin si eu sa ma alatur colegilor din CARP ZONE.

PS. sper sa-mi dea liber tinand cont ca normal e zi nelucratoare 8->

Te asteptam ... adica va asteptam pe toti :D ...
Dan Serban

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de sdaniel » 28 Noi 2008, 14:33

:-B
Luni, 01 Dec 2008
Minima: 4° C
Maxima: 12° C

8-> 8->
Dan Serban

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de sdaniel » 28 Noi 2008, 17:18

sdaniel scrie::-B
Luni, 01 Dec 2008
Minima: 4° C
Maxima: 12° C

8-> 8->

La ce timp se anunta, nu se mai baga nimeni ? ;;)
Dan Serban

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de Coleman » 28 Noi 2008, 18:52

Am o rugaminte la tine;pe viitor ar fi bine sa postezi doar informatii care au legatura cu subiectul si pentru asta nu e nevoie sa faci 3 posturi din care intr-unul sa fi ''citat'' chiar tu.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de iulian petre » 29 Noi 2008, 21:01

sdaniel scrie:
sdaniel scrie::-B
Luni, 01 Dec 2008
Minima: 4° C
Maxima: 12° C

8-> 8->

La ce timp se anunta, nu se mai baga nimeni ? ;;)
-----------------

ba da am discutat cu baietii la intrunirea CARP ZONE si s-ar putea sa mai vina si Mitranescu ......dar cu undita :)) .....

ps. o sa vina si Florentin luni pe la 11 sa faca un pescuit de 24 ore :O ...si sa filmeze CARPZONISTII in acctiune :)) .....incerc sa vin si eu daca scap de la" Scarbici" mai repede.....in rest maine (duminica) se duce alta trupa de "comando"

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de Ion Mironov » 30 Noi 2008, 22:33

mai vine cineva maine pe balta? sau s-a contramandat?maine la 8 sunt pe balta......fire intinse
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de sdaniel » 30 Noi 2008, 22:55

jonny_23 scrie:mai vine cineva maine pe balta? sau s-a contramandat?maine la 8 sunt pe balta......fire intinse

Eu cu inca 2-3 baieti suntem acolo pe la 7 ajungem...
Din pacate am auzit numai vesti proaste , astazi pe toata balta s-a prins 1 singur crap la 4 kg ....
Dan Serban

Închis

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”