Moara Vlasiei

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Închis
Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de Coleman » 21 Noi 2008, 17:31

Stai linistit ca nu m-am suparat si nici nu am de ce pentru ca eu nu m-am simtit atacat si chiar daca ar face-o cineva si nu ar jigni si mi-ar raspunde mai ''dur'' dar cu argumente nu as avea de ce sa ma supar pentru ca fiecare poate sa aibe propria lui parere.Dar eu cred ca plantatul are si alte avantaje ,binenteles daca e facut cu cap ,adica sa se puna maxim 1 mana de nada in cupa nu 1 kg cum pun alti.Eu de exemplu am luat barcuta pentru nadit mai mult si exact cum spuneai si tu fac 2 paturi unul la 50-60 m si altul pe malul celalalt pentru ca fara barcuta trebuie sa nadesti mult mai mult pe cand daca pui o mana de nada in barcuta poti avea mai multe sanse pentru ca ea cade exact laga ac si mai ai si avantajul ca plumbul nu se duce in mal foarte adanc plus ca daca dupa mine vine un alt pescar si arunca din mana in acelasi loc prinde si el (s-a intamplat de multe ori ca cei care au pescuit in locul meu m-au intrebat unde am plantat si ei au dat in acelasi loc si au prins peste)
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
Ricardo
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 18 Apr 2008, 17:20

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de Ricardo » 22 Noi 2008, 01:07

Pescuit plantat,nepalantat,principalu e ca nu se va mai da voie sa se ia peste acasa,se pare ca si patronii incep sa inteleaga care e viitorul,si in cele din urma vor aprecia situattia in care vin la pescuit 100 de insi decat ca acum 1000

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de Coleman » 22 Noi 2008, 01:46

Ricardo scrie:Pescuit plantat,nepalantat,principalu e ca nu se va mai da voie sa se ia peste acasa,se pare ca si patronii incep sa inteleaga care e viitorul,si in cele din urma vor aprecia situattia in care vin la pescuit 100 de insi decat ca acum 1000

Cine ti-a spus tie ca nu se va mai lua peste acasa?Mai uitate o data la emisiune si poate te razgandesti.Probabil iar nu ai inteles bine(nu ca ar fi prima data),DL PETCU a spus ca se va pescui c&r pana la primavara si mai exact dupa concursul CUPA PRIMAVERII ;) mai exact pana pe data de 06-04-2009.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de IULIAN C » 22 Noi 2008, 11:13

Nu cred ca e cazul sa se faca polemici pe acest subiect,insa subscriu la cele spuse de Teddy...
Eu,la fel am "batut" balta asta tot anul,sezonul l-am incheiat cu acest ultim concurs multumita D-lui Florentin !
Am catusi de putine de spus,tinand cont ca de multe ori,joia dimineata la 7:00-7:15 aruncam lansetele si le strangeam duminica la 17:30...foarte multe partide au fost de genul acesta!
Coleman,hai sa-ti zic un caz care s-a repetat de cateva ori acolo:
Am ajuns joia dimineata,a trec timpul si a venit ziua de sambata...s-a umplut balta,forfoteala,zgomot de avertizori ce se montau la lansete....eu am invatat legat de asta ceva si mi-am raportat partida la asta,si anume sambata dar mai ales duminica dimineata,in jur de ora 5,scot toate lansetele si le incarc si arunc absolut in linie dreapta,asa incat de la carligul care a fost lansat in stanga si pana la ultimul din dreapta,sa fie o distanta de maxim 20 metri,tocmai pt a nu veni cineva,si sa arunce peste ele si sa stam sa descurcam fire...
Ei bine,numai ca intr-o astfel de sambata am avut atat in stanga cat si in dreapta pescari care toata partida au facut-o numai cu vaporas...
Dormeam si am auzit pe la 6 si ceva senzorii...am iesit din cort,cel din stanga era aprins,swingerul ridicat aproape de bat,pt inceput am incercat doar sa mai intind firul,hop suna la vecinul avertizorul...pana sa reus eu sa-mi dau seama ce se intamplase,el a si intepat destul de energic,in sec urmatoare pleca si firul meu...in fine,le-am scos amandoi,el s-a uitat mirat,putin intrebator,putin nervos...eu a trbuit sa reincarc lanseta ca pescuiam cu solubile si se topise deja dest de mult
Pana am gaurit si pus bila,el deja a dus vaporasul,ca n-a fost nevoie sa reincarce deoarece doar ce aruncase,in frumoasele raze de soare ce dadeau peste balta,am vazut firul lui exact 4-5 m mai dreapta de unde scosesem eu lanseta .am dat si eu atat de mult dreapta incat aveam firele aproape lipite...
Intru din nou in veranda cortului...bip-biiiiip...senzorul dreapta....aceeasi faza ca inainte,doar ca vecinul din dreapta mult mai nervos,si-a tras linia lui,cu carligul prins de deasupra tubului antitangle de la montura mea,desfacem firele,la care el spune:
"-Ce faci frate,dai peste mine?Tu sti cat costa acumulatorii pt navo?Eu ii consum sa imi arunci tu peste mine sa le tot frichin?"
Nu stiu daca era necesar sa dau sau nu vreo explicatie,insa n-a mai avut cine ca am ramas mut!!!
Binenteles ca a dus din nou vaporasul la fel de aproape de firele mele,asemeni cu vecinul din stanga!
Dar mai in interiorul standului meu.nu mai aveam cum sa arunc...
Cand am scos si lanseta din mijloc,aveam agatata pe prima(cea din stanga)de ea,dadusem una peste alta ca sa nu incurc...
Ce era(sau ce MAI era)de facut in situatia asta....?!?
Am scos cum spuneam si lans din stanga si cea din dreapta si am aruncat doar pe mijloc 2 lansete,celelalte le-am incarcat si lasat rezemate de cort....e cam de ras,nu? Am facut asta pt ca m-am dus sa testez,sa invat,sa ma distrez,nu aveam chef sa-mi iau si vreuna "la ochi"!
Insa,dupa ce am mancat si ma asezasem la o cafeluta calda,a plecat tare firul de pe o lanseta,hopa-hopa,o oglinda de 8 si ceva...scoteam acul din gura,tarrrr si la a doua,un romanesc de 4,arunc celelalte lansete,la nici 30 min iar un romanesc de vreo 6,si iar,si iar....
Vecinul din dreapta a vazut toate drilurile cu eliberare,la unul din pesti a vazut acul cantarului si ii spunea colegului dar l-am auzit:"-Iote si p'asta,da banii ca sa le dea drumu'....! Mari tartani mai e astia,frate!"
A avut noroc-ghinionul si el sa ia un peste cu mari urale in stand,de exact 5,85 kg,care binenteles s-a intors in balta
N-a mai rezistat psihic....au strans si au plecat dupa nici 5 ore de pescuit!
Eu mi-am continuat "recitalul"...cel din dreapta s-a resemnat,s-a bagat in vorba cu noi,a "observat" chipurile..."Stai asa,colegule,ca eu le am cam prea aproape de tine..."
Si le-a repozitionat si culmea...a si-nceput sa prinda
Dar se cam sucarea,ca toti aveau peste limita de retinere...am indraznit si i-am pus ceva "dulcegarii" dipuite in lapte de porumb cu aroma de miere si a prins si el 2 de 4 si ceva(platise 2 bonuri)
Ei,acum vine concluzia...dai o galagie de bani pe astfel de navo,dai oricum taxa mai mare ca vrei sa retii si cand eu ma bucur de driluri cu pesti din ce in ce mai mari....ei, "sarmanii" se enerveaza in loc sa se distreze,nu ca nu prind deloc ci ca prind dar prea mare!
Nu se acorda sanse egale tuturor pescarilor prin asta,ca atare,Coleman,fara suparare,vrei sa fi mai presus de altii....se plateste!
Indiferent de regimul de pescuit ales,si chiar daca o sa te superi,scuze,dar mie mi se pare normala aceasta taxa!
Sti cum e aici?
Nu te obliga nimeni sa vii,nici sa dai cu navo...dar ti se permite...insa...contra cost!
Trebuie sa fim realisti si in loc sa incercam sa schimbam niste regulamente,sa ne adaptam noi la ele...sa intelegem ca si la teatru,la fotbal....oriunde,"locurile din fata " costa mai mult...da cine a zis ca esti obligat sa le alegi???
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de IULIAN C » 22 Noi 2008, 11:32

A...si ica ceva..daca eu vin si ma lasa acolo pe primele locuri sa plantez fara taxa suplimentara...tu,altii si altii din dreapta mea,va impacati cu ideea?
Tu poate da,dar tot vor fi multi care vor spune:"-Nu-i corect,frate,pai pe ala il lasi sa planteze moca si mie imi iei bani?"
Contrazice-ma te rog in modul cel mai dur ,dar sustinut cu argumente solide,si iti jur ca-mi inclin respectuos palaria in fata ta!
Hai sa mai lansez si-o intrebare din curiozitate gastronomica:
Tu ai manca peste retinut de acolo...sau ma rog alte balti private?
Tinand cont ca nu se da mancare la pesti?
Eu,unul NUUUUU...!!! [-x [-x [-x [-x
DE CEEEEE ....voi fi intrebat
Stiu ca nu se face asa,dar ma risc si raspund tot cu intrebari...
Cati la suta di pescari nadesc si pescuiesc pe parcursul unui sezon cu boilies si nade preparate???
Cam 70% zic eu,e asa?
Nu vreau sa se-nteleaga gresit,insa daca dau niste banuti pe peste si mai vreau si peste 5 kile,ca pana una alta multi isi exprima aceasta dorinta nu?
Ei...nu mai bine platesc niste taxe dar pt Dunare sau locuri de unde sa iau niste pesti care s-au hranit natural si au un gust ceva mai bun?
Nu cumva gaina de la mama din curte e mai gustoasa decat puiul asta alb ca varul crescut cu fel de fel de..."chestii" ???
Il cumparam si p-asta...normal,il mancam ,dar nu e atat de bun cat ala din curte...
Asa si cu pestele...e bun,dar daca tot suntem asa de pretentiosi....in loc sa ne supere marimea taxelor si prevederile mai stricte sau mai putin stricte ale regulamentelor...nu mai bine de banii astia ne ducem sa-l pescuim din mediul lui natural?
Rog INSISTENT si politicos absolut toti "ochii" care citesc aceste pareri sa le ia ca pe niste pareri personale,catusi de putin reale si fixate in realitate,nicidecum ca pe niste afronturi sau contraziceri....sau mai stiu eu ce!
Concluzia si convingerea mea e ca ne costa mai multi nervi si bani sa incerca pe diferite cai sa schimbam regulamente decat sa gasim alte cai...ca cea amintita mai sus ,nu???
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de Coleman » 22 Noi 2008, 13:45

Sincer nici nu stiu cu ce sa incep dar,cum ar spune unii,incep cu inceputu. :D
1.Referitor la intamplarea ta ,se poate intampla si cred ca ti s-a intamplat sa fi agatat fara ca cel care da in stg sau dreapta sa aibe navomodel.Prin aceasta intamplare nu faci decat sa dovedesti inca o data ca poti sa ai orice ''scula'' ca daca nu sti sa o folosesti, degeaba.Acel individ nu stia sa foloseasca ce avea in dotare si cred ca esti de acord cu mine pana acum?Eu pana acum nu am deranjat pe nimeni cu barcuta ba mai mult de fiecare data cand m-a rugat ''vecinu'' sa-i nadesc si lui sau sa-i duc 2 lansete mai departe am facut-o(pentru ca acumulatorul nu costa mult cum zicea nenea ala,mai ales ca am 2 si nu apuc sai descarc niciodata).Asa ca prima ''ipoteza'' am 'demontrat-o'' cel putin d.p.m.d.v ,dar nu neg ca nu ar eista asemene personaje care vin la balta mai mult sa-si faca nervi decat sa se relaxeze.
2.Daca ar lasa primele locuri fara taxa suplimentara nu cred ca ar avea cineva motiv sa comenteze(dar stiu ca orcum vor exista) pentru ca cine se trezeste de dimineata departe ajunge,cum si acum daca vi mai dimineata iti alegi un loc mai ''bum'' iar cei care vin la 9 vor lua ce ramane,nu e normal sa fie asa?
3.Eu am mai spus intr-un alt topic(desi regret ca am spus-o dar a trebuit sa-i raspund unuia care nu avea loc de mine pe forum) ce regim de pescuit adopt eu,asa ca si aici ti-am raspuns ;)


P.S. Aceste discutii cu tine si cu multi altii care isi exprima un punct de vedere realist si bazat pe argumente mie unul imi place de minune si nu le voi lua niciodata ca pe niste contraziceri,ofense sau alti termeni asemanatori ba mai mult incerc sa invat cat mai mult din aceste discutii.SPER ca am raspuns cu argumente solide (dar sa sti ca nu vreau sa pleci palaria in fata mea =)) =)) =)) as vrea mai degraba sa ne intalnim la primavara poate chiar la concurs sau daca nu la o partida de pescuit si sa-mi spui si mie cateva din secretele invatate in compania lui FLORENTIN) =D> =D> =D> =D>
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de iulian petre » 22 Noi 2008, 13:48

[quote="coleman"]Acum am vazut ultima emisiune infopescar si am ramas surprins de faptul ca ,din cate am inteles eu, de la anul cei care au navomodel vor plati o taxa in plus,ceea ce d.p.m.d.v nu este corect pentru ca sunt pescari care au investit poate 2000 ron sau 3000 ron intr-o barcuta tocmai pentru as face un avantaj la pescuit .


===========

i-ti faci un avantaj dar e SPORTIV?.....crezi ca mie i-mi convine ca am investit peste 10.000 ron in scule si accesorii profesionale ca sa arunc cat mai mult si tu sa vi cu 4 pripoane sa le plantezi ?....PESCUITUL eu il consider un sport si pe balta mereu exista un mic concurs intre participantii la pescuit ...dar cand vine unul cu barcuta deja ala "triseaza"....daca vrei sa prinzi peste si sa INVETI ceva trebuie sa muncesti....daca nu... :-?

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de Coleman » 22 Noi 2008, 14:07

iulian petre scrie:
coleman scrie:Acum am vazut ultima emisiune infopescar si am ramas surprins de faptul ca ,din cate am inteles eu, de la anul cei care au navomodel vor plati o taxa in plus,ceea ce d.p.m.d.v nu este corect pentru ca sunt pescari care au investit poate 2000 ron sau 3000 ron intr-o barcuta tocmai pentru as face un avantaj la pescuit .


===========

i-ti faci un avantaj dar e SPORTIV?.....crezi ca mie i-mi convine ca am investit peste 10.000 ron in scule si accesorii profesionale ca sa arunc cat mai mult si tu sa vi cu 4 pripoane sa le plantezi ?....PESCUITUL eu il consider un sport si pe balta mereu exista un mic concurs intre participantii la pescuit ...dar cand vine unul cu barcuta deja ala "triseaza"....daca vrei sa prinzi peste si sa INVETI ceva trebuie sa muncesti....daca nu... :-?
Ai dreptate dar ,eu nu particip la acel ''concurs'',deci pot veni cu barcuta? :D :D
Am glumit ,pai eu tocmai de aceea am luat barcuta ca nu aveam bani de scule profesionale si am preferat sa-mi iau barcuta,in loc sa dau 10.000 ron am dat 3.000 deci am economisit 7.000 cu care ma duc la pescuit 4 ani pe mv2. ;) ;)

P.S. Mi-am luat barcuta pentru ca si eu ,ca si voi, am vazut ca cei cu barcuta prindeau si eu nu asa mult si orcum prin introducerea unei taxe suplimentare nu vor disparea barcutele de pe balta asa ca nu inteleg cu ce ii incalzeste pe cei care nu au barcuta ca ''eu'' platesc o taxa mai mare,pt ca vor avea tot aceeasi ''problema''.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de iulian petre » 22 Noi 2008, 14:33

cu 3000 ron poti face un echipament competitiv(4 lansete+4 mulinete)...dar din pacate nu sunt dresate sa arunce si departe si pe directie :))

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de IULIAN C » 23 Noi 2008, 12:29

Coleman
"P.S. Aceste discutii cu tine si cu multi altii care isi exprima un punct de vedere realist si bazat pe argumente mie unul imi place de minune si nu le voi lua niciodata ca pe niste contraziceri,ofense sau alti termeni asemanatori ba mai mult incerc sa invat cat mai mult din aceste discutii.SPER ca am raspuns cu argumente solide (dar sa sti ca nu vreau sa pleci palaria in fata mea as vrea mai degraba sa ne intalnim la primavara poate chiar la concurs sau daca nu la o partida de pescuit si sa-mi spui si mie cateva din secretele invatate in compania lui FLORENTIN) "
In primul rand,te felicit pt postul de moderator...
Apoi,ca ai atins acest subiect,vreau sa postez aici un fel de raspuns adresat mai multor persoane care m-au abordat in acest sens,deci si tie...
Am fost intrebat ba ce era de fapt acolo,adica ce nada,ba ca ce aroma avea in realitate porumbul cu care dadeam noi....etc .etc
Ei bine,aflati oameni buni ca desi eram in concurs si s-ar putea crede ca n-ar fi spus in emisiune cu ce dam,trebuie sa stiti ca emisiunea este difuzata abia sambata si deja e prea tarziu ca sa ne fi temut de concurenti...Deci-tot ce spune Florentin in emisiuni,este pura realitate,nu cred ca ati facut vreunii ceva invatat de la dansul si ati fi gresit,sau ca v-a dat informatii eronate!
Ganditi-va doar la faptul ca site-ul,forumul ,emisiunea se numesc INFOPESCAR
Am avut si parte de ceva "secrete" pescaresti,mici trucuri,in ce priveste tehnica dar si nadirea,dar eu ma bucur ca pot spune la randul meu si altora,mai tare ma bucur ca sunt interesati sa afle!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de IULIAN C » 23 Noi 2008, 13:37

Cat despre propunerea ta,m-ar bucura sa facem o partida,in primavara pe aceasta balta,mai facem un schimb de experienta,un concurs amical...de ce nu?
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de Coleman » 23 Noi 2008, 14:06

Facem ,dar pana atunci aveam de infruntat o iarna lungaaaaaaaaa rau de tot.Eu inca mai sper sa mai prind o partida de pescuit pe mv2 anul asta dar cu vremea asta nu cred.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
mike_carp
senior
senior
Mesaje: 169
Membru din: 09 Ian 2008, 11:57
Localitate: Bucuresti

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de mike_carp » 27 Noi 2008, 12:36

coleman scrie:
P.S. Mi-am luat barcuta pentru ca si eu ,ca si voi, am vazut ca cei cu barcuta prindeau si eu nu asa mult si orcum prin introducerea unei taxe suplimentare nu vor disparea barcutele de pe balta asa ca nu inteleg cu ce ii incalzeste pe cei care nu au barcuta ca ''eu'' platesc o taxa mai mare,pt ca vor avea tot aceeasi ''problema''.
Hai sa-ti dau un exemplu, care poate sa te puna pe ganduri.
In primavara am venit in tara si ca tot omu' ma furnica in palme sa pescui ceva. Asa ca am mers frumos pe MV2, mi-am intins 3 bete si am inceput sa pescui dupa ce in prealabil am periat putin fundul pt ca era prima mea partida pe aceasta balta. Bineinteles ca cei din jurul meu au inceput sa comenteze si sa se uite urat, ca sperii pestii, etc. Am pescuit vis-a-vis de zidul de beton din apa,pe la jumatea baltii. In dreapta mea un nene care vroia sa ia peste acasa, in stanga 2 pescari cu navo.Eu am nadit undeva la jumatea baltii unde am gasit un peticel de argila sau nisip si am pus 2 lansete (peticul era de 70-80cm latime si lung cam de vreo6m) si una am dat-o aproape de malul celalalt cu un stick. Ei, ideea e ca nu am prins multi si mari, am luat 4 pesti intre 2,5kg si 4,9kg. A fost o partida de 06.00 pana la 18.00. Cel din dreapta si cei 2 din stanga nu au prins nici un peste, iar unul a inercat sa ma ajute la minciog, dar se tot facea ca nu poate sa-l bage si dupa-aia a-nceput sa-l alerge cu minciogul si atunci i-am multumit frumos si i-am zis sa ma lase ca pot sa-l scot singur.
Deci, degeaba ai navo daca il folosesti sa duci nada si momeala cat mai departe iar pestele sta la 10m de malul tau.
crafty carper
Mihai Tomescu

Avatar utilizator
mike_carp
senior
senior
Mesaje: 169
Membru din: 09 Ian 2008, 11:57
Localitate: Bucuresti

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de mike_carp » 27 Noi 2008, 12:37

cel mai mare.
DSC00653.JPG
crafty carper
Mihai Tomescu

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de Coleman » 27 Noi 2008, 15:54

mike_carp scrie:
coleman scrie:
P.S. Mi-am luat barcuta pentru ca si eu ,ca si voi, am vazut ca cei cu barcuta prindeau si eu nu asa mult si orcum prin introducerea unei taxe suplimentare nu vor disparea barcutele de pe balta asa ca nu inteleg cu ce ii incalzeste pe cei care nu au barcuta ca ''eu'' platesc o taxa mai mare,pt ca vor avea tot aceeasi ''problema''.
Hai sa-ti dau un exemplu, care poate sa te puna pe ganduri.
In primavara am venit in tara si ca tot omu' ma furnica in palme sa pescui ceva. Asa ca am mers frumos pe MV2, mi-am intins 3 bete si am inceput sa pescui dupa ce in prealabil am periat putin fundul pt ca era prima mea partida pe aceasta balta. Bineinteles ca cei din jurul meu au inceput sa comenteze si sa se uite urat, ca sprii pestii, etc. Am pescuit vis-a-vis de zidul de beton din apa,pe le jumatea baltii. In dreapta mea un nene care vroia sa ia peste acasa, in stanga 2 pescari cu navo.Eu am nadit undeva la jumatea baltii unde am gasit un peticel de argila sau nisip si am pus 2 lansete (peticul era de 70-80cm latime si lung cam de vreo6m) si una am dat-o aproape de malul celalalt cu un stick. Ei, ideea e ca nu am prins multi si mari, am luat 4 pesti intre 2,5kg si 4,9kg. A fost o partida de 06.00 pana la 18.00. Cel din dreapta si cei 2 din stanga nu au prins nici un peste, iar unul a inercat sa ma ajute la minciog, dar se tot facea ca nu poate sa-l bage si dupa-aia a-nceput sa-l alerge cu minciogul si atunci i-am multumit frumos si i-am zis sa ma lase ca pot sa-l scot singur.
Deci, degeaba ai navo daca il folosesti sa duci nada si momeala cat mai departe iar pestele sta la 10m de malul tau.

Prietene,pescuiesc de la 7-8 ani si credema ca am vazut la faze din acestea de m-am saturat,acum vreo 8 ani am fost la crevedia si am inebunit pe toata lumea cu 3 pripoane si multe alte faze.Ce spui tu nu faci decat sa-mi dai mie dreptate ,ca poti sa ai cele mai tari scule ,daca nu ai ''bulan'' (in primul rand) si dupa aia stiinta degeaba.Atunci ,cum am mai spus-o,de ce ''protesteaza'' cei care nu au navo daca ei orcum prind,eu asta vroiam sa stiu.Ca patronul baltii a spus ca din cauza pescarilor care au ''comentat'' baga taxa asta.(eu asta nu o voi crede niciodata pentru ca e clar ca ii convine sa mai ia un ban in plus,ca, daca pescarii ii spun sa mai scada taxa nu o face dar cand e vb de luat e clar ca abia astepta sa zica 1-2 insi ceva)

P.S. macar lasa fara taxa asta pe cei care dau c&r ca orcum nu "deranjam" pe nimeni.
TOTUL PENTRU CRAP

Închis

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”