lanseta crap 3 bucati

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
gimi_mures
senior
senior
Mesaje: 295
Membru din: 30 Oct 2008, 18:33
Localitate: Tg Mures

lanseta crap 3 bucati

Mesaj de gimi_mures » 20 Dec 2008, 11:00

Salut baieti.In cazul lansetei de crap este obligatoriu sa fie din 2 bucati, pentru ca peste tot scrie ca e bine sa fie asa , in detrimentul celei din 3 bucati?Toti spun ca in cazul celei din 3 bucati exista mai multe puncte de rupere, ca lanseta e dezechilibrata si gandind logic poate fi asa , asta insemnand ca lanseta din 3 bucati nu iti poate oferii posibilitatea de a pescui decent la crap , ca permanent trebuie sa te gandesti ca in cazul capturii capitale ti se va rupe sau ca nu poti lansa cu ea cat poti cu lanseta din 2 bucati?Parerea mea este ca si o lanseta din 3 bucati (nu chiar oricare,) iti poate aduce satisfactii in lansare , dril, aspect nemaipunand la socoteala lejeritatea transportului, un aspect foarte importand fiind modul in care simti lanseta si poti arunca cu ea.Sunt convins ca exista diferente intre 2 si 3 bucati dar nu toti suntem profesionisti, pentru mine profesionist insemnand concursuri multe, multe ore petrecute pe balta , sute si mii de euro investiti in nada si echipament.Este doar parerea mea , a unui incepator in ale pescuitului la crap.Voi ce pareri aveti?
Multumesc
Prinde si Elibereaza

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: lanseta crap 3 bucati

Mesaj de gor965 » 20 Dec 2008, 12:58

Sunt si bete bune din 3 buc. ,adica mai bune decat alte mai slabe din 2 buc...dar ,eu unul in afara de avantajul la transport nu vad cum ar putea fii peste cele din 2 daca vorbim de acelasi model X al unei firme Y.
Asa , daca tinem neaparat sa gasim si exceptii , luam la comparat in mod intamplator ,Prowess Skander fata de Sert Rebellion ... iar asta din 3 buc (Skander) este peste asta din 2 la mai toate capitolele ! ...dar sunt exceptii !...in general cele din 3 buc nu pot ajunge ,din motive tehnice ,la performantele celor din 2buc.
Legat de afirmatia ca nu te poti lasa pe lanseta ,ori ti-o rupe un peste capital ,tin sa reamintesc ce am invatat si eu mai de mult...niciodata un peste in drill nu-ti va rupe lanseta ,daca ansamblul mulineta -fir-lanseta este in perfecta armonie ! Daca la varga fixa ,accidente din astea pot aparea (fir relativ gros ,varga sensibila ,peste mare...) in cazul lansetelor unde se foloseste frana mulinetei , este exclus din start acest lucru. Intai lucreaza frana si apoi in caz ca nu mai lucreaza (s-a blocat ,am inchis-o ,s-a terminat firul de pe tambur),firul trebuie sa cedeza ,nu lanseta ! Ptr. o siguranta ,oarecum relativa in cazul celor fara experienta ,e bine ca rezistenta firului (la nod) sa nu depaseasca de 7 ori "puterea lansetei"(care reprezinta de 10 ori greutatea maxima de aruncare) Astfel ptr. o lanseta care arunca maxim 100 gr ,puterea lansetei este 1000 gr ,deci firul maxim (de siguranta) recomandat este de 7 kg. forta la nod (14 kg forta ,in tractiune pe un segment de 1 m ,cum dau majoritatea producatorilor) ...adica un mono de maxim 0.35 (unul bun)!!! Ce depaseste aceasta dimensiune pune in pericol varga iar in caz de rupere vina nu e a pestelui ci a pescarului ! ...parerea mea ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
alexu
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 16 Dec 2008, 18:35

Re: lanseta crap 3 bucati

Mesaj de alexu » 20 Dec 2008, 15:16

Cred ca lansetele din trei buc. sunt destinate unor situatii diverse de cele cu care ne-am obisnuit la pescuit. In primul rand cand locul ales pt. pescuit nu este accesibil cu masina: pui in rucsac doua lansete din trei buc., doi picheti, un minciog cu maner telescopic, 2-3kg. de boilesuri , salteaua de primire, cutia cu carlige si poti spune ca ai tot necesarul fara sa fii nevoit sa i-ti rupi spinarea. In al doilea rand pot fii utile cui merge in vacanta si nu vrea sa renunte la hobby-ul preferat! Un rucsac cu strictul necesar incape in portbagaj alaturi de geamantanul nevestei, plin cu tot felul de lucruri inutile. Vorba aia: nu stii niciodata de unde sare "crapul"!

Avatar utilizator
Adyi
membru activ
membru activ
Mesaje: 86
Membru din: 05 Mar 2008, 18:48
Localitate: ilfov

Re: lanseta crap 3 bucati

Mesaj de Adyi » 11 Ian 2009, 20:41

Cati LBS trebuie sa aiba o lanseta de 3.60cm pt a avea o actiune cat mai mare la aruncare ? ... si cum e treaba cu LBS'u .. cu cat e mai mare ajuta la aruncat sau cand e mai mic..Va rog sa imi explicati ca se apropie sezonu si sa fiu f pregatit pt crap.

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: lanseta crap 3 bucati

Mesaj de Coleman » 11 Ian 2009, 22:46

Din cate stiu eu, daca vrei o lanseta pentru aruncat la mare distanta iti trebuie una cu actiune de varf,dar pentru asta ''sacrifici'' din placerea drill-ului si iti creste riscul de a rupe buza pestelui.Tocmai de aceea e bine sa alegi o lanseta care sa imbine utilul cu placutul,adica sa fie ''moale'' in dril si ''tare'' la aruncare.Orcum ai de facut o alegere foarte dificila.Ca si idee alege ceva de 3lb,3,25 lb,3,5 lb de la 4,5 lb in sus incep spod-urile.
Mai multe informatii poate sa-ti ofere gor65 el stie cam cum sta treaba cu astea.
TOTUL PENTRU CRAP

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: lanseta crap 3 bucati

Mesaj de gor965 » 12 Ian 2009, 00:25

Adyi scrie:Cati LBS trebuie sa aiba o lanseta de 3.60cm pt a avea o actiune cat mai mare la aruncare ? ... si cum e treaba cu LBS'u .. cu cat e mai mare ajuta la aruncat sau cand e mai mic..Va rog sa imi explicati ca se apropie sezonu si sa fiu f pregatit pt crap.
In principiu TC-ul in lbs (testul de curbura) nu are legatura directa cu actiunea lansetei . Iti furnizeaza o informatie cu privire la greutatea suportata de bat in momentul in care ,tinut la orizontala ,are varful perpendicular pe sol...iar in general se foloseste translatia 1 lbs = 1 oz ptr. a stabilii greutatea optima in aruncare (sau dupa caz ,greutatea ptr. care producatorii garanteaza ca lanseta nu pateste nimic). S-a impamantenit ideea ca daca are TC mai mare ,arunca mai mult ...lucru incorect ! Poti avea o lanseta cu TC de 3.5 lbs si actiune parabolica ce va arunca mai putin decat o lanseta de 3 lbs cu actiune de varf . Intre cele 2 lansete ,in afara de actiune ,TC-ul iti va furniza si o diferenta priviind plumbajul pe care il suporta fiecare. Mai concret ,cea de 3 lbs poate arunca mai departe ,iar cea de 3.5 lbs poate suporta plumbi mai grei . Se pot face combinatii intre aceste 2 caracteristici ,actiune si TC ,astfel incat in functie tehnica pe care o are fiecare plus restul de echipament (mulineta ,fir) se pot obtine rezultate similare ,cu lansete diferite .
In concluzie ,ca sa nu zapacesc lumea prea tare ,lbs-ii imi spun cam ce plumbi pot lansa ,iar actiunea lansetei imi spune efectiv cum se arcuieste in tensiune...si in functie de asta ,avem bete bune de casting si bete placute in drill !
Asa ca, la o lanseta de 3.60 ,daca se urmareste distanta in aruncare , in primul rand actiunea trebuie sa fie de varf si ulterior TC-ul sa fie de 3 ori 3.5 lbs !
Daca n-am fost prea clar , o sa revin !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Adyi
membru activ
membru activ
Mesaje: 86
Membru din: 05 Mar 2008, 18:48
Localitate: ilfov

Re: lanseta crap 3 bucati

Mesaj de Adyi » 12 Ian 2009, 01:02

hai sa zic si eu intre 3 si 3.5 lbs... una de 3.25 lbs,ce parere ai gor965 ?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: lanseta crap 3 bucati

Mesaj de gor965 » 12 Ian 2009, 03:21

Adyi scrie:hai sa zic si eu intre 3 si 3.5 lbs... una de 3.25 lbs,ce parere ai gor965 ?
Adyi tu cauti o lanseta care sa arunce bine ?
N-am de unde sa stiu cat de bine te pricepi sa arunci ,dar daca te stii incepator ,o lanseta mai blanda iti mai corecteaza din greseli ,te mai iarta ...una tare (cu actiune de varf) sunt sigur ca ti-ar creea probleme ( n-ai reusii s-o folosesti la capacitate maxima si ti-ar taxa orice greseala). O lanseta cu actiune progresiva ti-ar fii suficient ! Du-te in magazin ,pune mana pe un bat ,indoaie-l putin ...in general ,daca e mai rigid si se curbeaza doar in primele 3 inele ,ala e un bat cu actiune de varf ...daca incepe sa se indoaie treptat ,de la varf spre inelul 4 ,apoi spre 5 ,ala e un bat progresiv ...daca se indoaie direct in primele 5 inele si apoi tensiunea trece lejer in segmentul de baza ,la inelul 6 ,ala e un bat cu actiune parabolica !
Daca n-ai posibilitatea sa vezi pe viu cateva modele ,cauta pe net un model care-ti place si informeazate despre el inainte sa-l cumperi.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Adyi
membru activ
membru activ
Mesaje: 86
Membru din: 05 Mar 2008, 18:48
Localitate: ilfov

Re: lanseta crap 3 bucati

Mesaj de Adyi » 12 Ian 2009, 14:09

OK .. multumesc pt sfaturi si detalii.Fir Intins si cat mai multe zile calduroase !

Avatar utilizator
nicolauionut
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 26 Noi 2007, 10:56

Re: lanseta crap 3 bucati

Mesaj de nicolauionut » 12 Ian 2009, 19:27

Salut!
Hai sa ne intoarcem un pic in trecut si sa ne aducen aminte cu ce bete se prindea peste.
Bete din 2-3 bucati! fibra de carbon, mulinete cu fite ! Hai sa fim seriosi, se pescuia cu fibra de sticla asta ca sa nu aduc aminte de bambus si prindea lumea peste.
Eate adevarat ca ne adaptam toti vremurilor, dar parerea mea este ca iati ce lanseta este cea mai practica si care te satisface, indiferent de cate tronsoane are.
Cel mai important este sa stii pe ce lacuri pescuiesti. Ia in calcul toate variantele deoarece acum posibil ca pescuiesti pe un lac mare care te obilga sa lansezi departe, dar la anul este sa-ti schimbi alegerea si sa pescuiesti pe un lac mic si o lanseta cu actiune de varf nu-ti mai trebuie.
Asa ca ia in calcul propunerea lui gor965 si iati o lansete cu actiune progresiva care sigur va fi suficienta pe ambele tipuri de lac, asta daca nu vrei sa-ti schimbi betele in fiecare an.
Mai ia in calcul ca acum esti incepator, dar o data ce te-a muscat vipera nu mai scapi si vei vrea mai mult.
IA AMINTE CA DIN OM MAI FACI PESCAR, DAR DIN PESCAR OM NICIODATA.

Sa auzim numai de bine!

Avatar utilizator
zenhor
membru activ
membru activ
Mesaje: 53
Membru din: 30 Sep 2008, 23:09

Re: lanseta crap 3 bucati

Mesaj de zenhor » 13 Ian 2009, 20:23

In documentarele "A passion for Angling" putem vedea pescuitul la crap mare(chiar pe lacul Redmire) cu lansete din bambus, mulinete arhaice si fire finute banuiesc(tamburul pare microscopic). E un pescuit deosebit de frumos, curat si corect fata de peste...dar nu-l poate practica oricine.
Vizavi de fibra de sticla...depinde...ca o lanseta de fibra de sticla plina a tras o Toyota Yaris la Targul Aventuri la Pescuit...si costa vre-o 70 RON(pui si fir de 0,5 si scoti orice crap). Sa prinzi unul la o lanseta de muscarit...e totusi alta provocare si n-o poate face oricine.

Eu zic: mergi pe scule de calitate de la firme care nu dezamagesc si pune mana pe ele inainte sa dai banul(scule de calitate nu inseamna neaparat scumpe).

Avatar utilizator
maioti
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 25 Ian 2009, 16:42

lanseta crap 3 bucati

Mesaj de maioti » 25 Ian 2009, 21:11

Salut pescari,sunt nou pe forum si acum ma adresez celor cu experienta in concursuri la crap cu o intrebare si anume:cati dintre voi folositi lansete de 4.2 -4.5m ,ce marca si care va e parerea in comparatie cu cele obisnuite ca lungime3.6-3.9m?Prin anii '93-'99 foloseam telescopice de4.5m pt.aruncat la distanta in mijloc de balta unde gaseam canalul si gropanele(era interzisa intrarea cu barca)-de curiozitate va spun ca pestele mare uneori intra la bucatica de pestisor si aceste lansete m-au ajutat mult dar cum moda vine si trece asa si eu am trecut pe cele mufabile de 3.6m.De curand am auzit ca o echipa ce ne reprezinta tara,cred ca tata NITU cu trupa daca nu gresesc,au lansete de peste 4 m pe comanda si nu sunt sigur daca din doua sau trei segmente.Lineaeffe au in catalog una de 4.2 m dar astept noutati de la voi deoarece vreau sa-mi completez arsenalul si cum nu am mai intrat in competitii de ceva ani am ramas in urma cu noutatile.

Avatar utilizator
bufu
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 09 Sep 2008, 00:58

Re: lanseta crap 3 bucati

Mesaj de bufu » 25 Ian 2009, 21:48

:D "in mijlocul baltii"

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: lanseta crap 3 bucati

Mesaj de gor965 » 25 Ian 2009, 22:50

Din cate stiu eu ,regulamentele de concurs preved ca lungimea lansetei sa fie mai mica de 4 m (asa e si la nivel international ) asa ca daca astepti raspuns de la pescarii de competitie care au pescuit cu bete de 4.20 si 4.50 (in regim de concurs) o sa te cam plictisesti ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
maryn_vs
membru activ
membru activ
Mesaje: 149
Membru din: 13 Iul 2008, 14:08
Localitate: vaslui

Re: lanseta crap 3 bucati

Mesaj de maryn_vs » 20 Feb 2009, 14:48

gor965 scrie:Din cate stiu eu ,regulamentele de concurs preved ca lungimea lansetei sa fie mai mica de 4 m (asa e si la nivel international ) asa ca daca astepti raspuns de la pescarii de competitie care au pescuit cu bete de 4.20 si 4.50 (in regim de concurs) o sa te cam plictisesti ! :)
dar lanseta conteaza daca e telescopica sau din 2 buc?

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”