''ELIBERATUL'' PESTELUI

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de Coleman » 15 Noi 2008, 19:04

Vreau sa vb aici despre eliberarea pestelui.Ma uit la unele mesaje de pe anumite forumuri si vad ca a devenit o ''obsesie'' a unora sa comenteze fata de acest subiect sau a devenit un ''trend'' in care uni incearca sa ne arate cat sunt de ''educati''.Haideti sa dezbat eu(si astept si parerile altor pescari) ,din punctul meu de vedere,cum sta treaba cu eliberatul asta; nu inteleg de ce si cine spune ca eu trebuie sa eliberez un peste prins de mine atata timp cat eu ma duc pe o balta privata ,pe care platesc o taxa si pe care atunci cand eu nu prind nimic nu vine nimeni sa-mi de jumatate din bon inapoi sau alte ''beneficii''.Consider ca atata timp cat mie mi se permite sa opresc 5kg-10kg-20kg sa nu o fac pentru ca repet eu ma duc acolo si platesc o TAXA.De ce nu inteleg uni ca nu toata lumea vrea sa dea c&r.Acum sa nu inteleaga uni ca e ''normal'' sa puna la tigaie o ciortanica de 1kg-1,5kg sau sa plece cu portbagajul plin de pe balta si sa se duca sal vanda la colt,ca asta nu mai e pescuit sportiv.Eu cred ca baltile nu au ramas fara peste ca au prins unii 10-15 kg de peste eucred ca problema este a celor care baga plasele si iau 100-200 de kg intr-o noapte,a celor care baga curent si umplu saci cu peste si etc.Si inca o mare problema care a dus la ''secarea'' baltilor este proasta administrare a celor care au balti, pentru ca ii intereseaza doar sa-si ia bani si nu se ocupa de populari cu peste,nu au oameni capabil sa pazeasca in ,special noaptea,baltile si alte chestiuni administrative.Deci,daca eu ma duc pe o balta unde imi este permis sa opresc 10 kg de peste si eu prind un peste de 10 kg de ce trebuie sa-l eliberez?De ce prima intrebare ,cand vezi o poza cu un peste cat de cat mare este :L-AI ELIBERAT?Asa ca toti astia care va dati ''educati'' ar trebui sa va abtineti uneori.Astept si alte pareri de la pescari,poate gandesc eu mai altfel.

P.S. vb despre baltile private,la dunare e alta discutie ;) ;)
TOTUL PENTRU CRAP

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de gor965 » 15 Noi 2008, 19:53

"Obsedatii" aia sunt pescari patimasi pe nu-i poti acuza de nimic daunator pescuitului sportiv ! Daca prin absurd prinzi un peste de 20 kg pe o balta ,sa stii e posibil sa fii avut sansa sa prinzi un peste ce a mai fost eliberat !
In alta ordine de idei , atata timp cat se respecta regulamentul baltii ,e normal sa ai libertatea de a decide soarta pestelui capturat. Daca incalci regulamentul nu mai vad nimic sportiv in a-ti posta public "pacatul" comis ! Am vazut de curand poze cu crapi insangerati ...nu stiu unde ,cand si cum i-a prins ...poate e braconaj ,poate au fost sportivi ,au eliberat o parte si doar aceia n-au scapat ...cert e ca ,dupa umila mea parere, poza respectiva nu avea ce cauta pe un sit de profil (cel putin in lipsa unor date justificative ). Avem toti pacatele noastre ...dar cati le postam public ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de Coleman » 15 Noi 2008, 20:25

Dar nu ii acuza nimeni de nimic,eu spun doar ca a devenit o moda in a face pe ''fecioara'' si pe ''educatul'' atat!!!!!!Iar in alta ordine de idei iti zic eu ca foarte multi o fac din rautate si din dorinta de a parea ei nu stiu ce mari pescari.Eu cred ca important e sa fi intradevar ''educat'' la pescuit decat sa faci pe ''educatul''(si multi asta vor sa para).Iar la faza cu pestele de 20 kg;propietarul balti trebuie sa faca un regulament pe care sa-l respecte toata lumea(vezi modelul MV2 ,care este o idee foarte buna pentru a ne putea bucura cat mai multi de satisfactia prinderii unui peste de 15-20 kg;dar acolo e cineva care intradevar se ocupa de balta-pacat ca are un paznic care zici ca-i gardian la JILAVA care nu te lasa in pace nici cand dai c&r dar asta e alta discutie).Dar sunt putine balti administrate eficient si pentru pescari si pt patron.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de doru » 15 Noi 2008, 21:41

Eu ma dau in vant dupa pescuit ,dar si savurez un peste proaspat prins de mine.Poate elibereaza pestii prinsi cei ce nu mananca asa ceva,dar pt. asta nu trebuie sa faca pe grozavii.Daca o balta are un anumit regim de capturare,trebuie respectat,dar sa ofere si alternative.Pescuitul creaza satisfactii si prin degustarea capturilor ,mai ales ca ai pus suflet si nervi la bataie.Prefer sa consum un peste prins de mine pe o apa pe care o cunosc decat sa dau bani pe un peste de mag.de a carei provenienta nu poti fi sigur.Dar personal nu am vazut nici un pescar care sa elibereze pestele prins ,in afara de cazul cand erau mici.Doar la tv.vezi asa ceva.[sau pe apele unde se impune asta]Cati dintre noi au vazut pe viu asta? Sa fim sinceri,nu se practica asa ceva,este prea mult.
Pofta buna la capturile voastre.

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de Coleman » 15 Noi 2008, 22:17

Sa sti ca sunt multi care elibereaza pestele dar prefera sa-si vada de treaba lor nu sa umple forumurile cu cat sunt ei de pescari.Ce este cel mai enervant lucru (pt mine) este ca sunt multi care in momentul in care vad in poza un peste intreaba daca l-ai eliberat(asa vor ei sa arate cat sunt de preocupati de ''natura'').Si inca ceva,sa sti ca pe MV2 daca nu s-ar elibera foarte mult peste nu s-ar mai prinde minim 20-30kg pe o partida.Important este sa existe un echilibru benefic si pentru pescar dar si pentru patron.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
mirceaognean
membru activ
membru activ
Mesaje: 58
Membru din: 18 Apr 2008, 21:30
Localitate: Chicago , USA

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de mirceaognean » 15 Noi 2008, 22:38

Eu unul nu mananc peste asa ca ii eliberez pe toti, oricum raul in care pescuiesc aici e infestat cu crap.Cred ca cei care sar cu gura si acuza pe altii ca nu au eliberat pestele o fac din invidie sau teribilism.E decizia fiecaruia atat timp cat respecta regimul de pescuit al baltii sau al raului unde pescuieste.Si la unele balti chiar nu merita sa ii dai drumul pentru a-l imbogatii pe hotul de patron care "umbla la apa " , baga plase, le da mancare pe mijlocul baltii si vine sa iti ia taxa in momentul cand ai oprit masina langa balta.Pe raurile din Romania ar trebui luate niste masuri mai dure pentru ca sunt intr-o stare deplorabila.

Avatar utilizator
voicu ionut
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 14 Sep 2008, 22:08
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de voicu ionut » 15 Noi 2008, 22:48

Eu ca loc sunt din Butimanu si pana acum un an si eu eram de aceeasi parere cu tine,DORU.....asa ca acum baltile din Butimanu nu mai sunt ce au fost si nu numai din cauza mea ci si a multor alti pescari care practicau tehnica asta ''catch&take home''....dar ma bucur ca m-am schimbat asa ca acum tehnica c&r mi se pare cea mai corecta atat fata de pescar cat si de peste.Iti propun ceva:sa presupunem ca prinzi un crap de 15 kg pe o anumita balta,iti faci o poza cu el si il iei acasa.Dupa ce ti ai satisfacut pofta cu ce ramai?Ce o sa arati la prieteni peste un 1,2 ani?O poza....pe care o aveai si daca eliberai pestele.....plus ca stiai ca acea balta are un crap peste 15 kg.....

Avatar utilizator
Ricardo
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 18 Apr 2008, 17:20

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de Ricardo » 15 Noi 2008, 22:51

Personal sunt total adeptul eliberarii pestelui,insa nu pot spune ca am ceva cu acei care isi ia un peste de 2 kilograme acasa din baltile unde li se permite asta.problema e cu cei care ia acasa zeci de kilograme nejustificat si rezultatul acestui fapt chiar se vede in 99,5 % din baltile din romania.sincer va place cand va duceti la pescuit si prindeti doar un crap de 2 kile in timp ce pe un tancabesti sarulesti etc iti estimezi succesul unei partide in sute de kile? ce demonstreaza asta? ca doar cu forta se poate face treaba in Romania? ce parere aveti de acel "pescar" care a luat acasa cei 3 teni, 2 de peste 20 kg si unul de peste 30 kg,mi se pare incredibil asa ceva,inadmisibil,si consider asta o CRIMA X-( . ce a facut cu acel ten de 30 de kg? untura? nu se poate asa ceva. mai vad pe altul tot pe acest forum prinzand un somn apreciabil,trecut de 40 de kg parca,si apoi facand poze cum ii taie capul cu bomfaierul (sper sa nu gresesc) nu am cuvinte sa il caracterizez,mi-e greata sa il caracterizez .uitati-va pe internet la siteuri din franta, germania,sa vedeti capturi,daca ati prinde asa ceva v-ar tremura genunchii,in ei de ce nu urla foamea ca in animale? de ce mananca peste doar din magazine? de ce au alta mentalitate? X-(
IN CONCLUZIE PENTRU A NU STIU CAT-A OARA MI-E RUSINE CA SUNT ROMAN !!! :-&

Avatar utilizator
mirceaognean
membru activ
membru activ
Mesaje: 58
Membru din: 18 Apr 2008, 21:30
Localitate: Chicago , USA

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de mirceaognean » 15 Noi 2008, 23:05

Ricardo ai 100 % dreptate. Orice peste trecut peste3-4 kg e plin de grasime dar pozele alea cu somnu taiat ar trebui sterse.Aici se vede clar lipsa de educatie a romanului. :(

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de gor965 » 15 Noi 2008, 23:09

Ricardo ,tata ,de acord cu mare parte din postarea ta ,insa legat de mentalitate ,iti spun ,si toti stim ,ca nu e doar ea de vina . Nu suntem salbatici ,de cele mai multe ori mancam pestele prins de nevoie ! Daca am avea salariile celor din vest ,cu siguranta ne-am mai schimba din obiceiuri ...am manca si noi somon ,ton ,alte alea ! :D
P.S Intradevar pozele macabre n-ar trebuii postate pe sit-urile care promoveaza pescuitul sportiv !...vorba aia ,daca taceam(nu postam) filosof ramaneam !
Ultima oară modificat 15 Noi 2008, 23:12 de către gor965, modificat 1 dată în total.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de Coleman » 15 Noi 2008, 23:11

Ricardo scrie:Personal sunt total adeptul eliberarii pestelui,insa nu pot spune ca am ceva cu acei care isi ia un peste de 2 kilograme acasa din baltile unde li se permite asta.problema e cu cei care ia acasa zeci de kilograme nejustificat si rezultatul acestui fapt chiar se vede in 99,5 % din baltile din romania.sincer va place cand va duceti la pescuit si prindeti doar un crap de 2 kile in timp ce pe un tancabesti sarulesti etc iti estimezi succesul unei partide in sute de kile? ce demonstreaza asta? ca doar cu forta se poate face treaba in Romania? ce parere aveti de acel "pescar" care a luat acasa cei 3 teni, 2 de peste 20 kg si unul de peste 30 kg,mi se pare incredibil asa ceva,inadmisibil,si consider asta o CRIMA X-( . ce a facut cu acel ten de 30 de kg? untura? nu se poate asa ceva. mai vad pe altul tot pe acest forum prinzand un somn apreciabil,trecut de 40 de kg parca,si apoi facand poze cum ii taie capul cu bomfaierul (sper sa nu gresesc) nu am cuvinte sa il caracterizez,mi-e greata sa il caracterizez .uitati-va pe internet la siteuri din franta, germania,sa vedeti capturi,daca ati prinde asa ceva v-ar tremura genunchii,in ei de ce nu urla foamea ca in animale? de ce mananca peste doar din magazine? de ce au alta mentalitate? X-(
IN CONCLUZIE PENTRU A NU STIU CAT-A OARA MI-E RUSINE CA SUNT ROMAN !!! :-&
Prietene tu ori nu ai citi bine ce am scris eu ori nu ai inteles.Eu tocmai asta am zis ca fiecare balta ar trebui administrat astfel incat sa te poti bucura de multe capturi,sa nu se umble la apa aiure,sa nu intre vecinu de langa sa faca baie la 3 m de tine,sa nu se asculte muzica tare ,etc.Fiecare balta ar trebui sa iti dea un regulament cu multe reguli pe care sa le respectam,printre asta si cant de peste retinuta(iar cei care inearca sa ia acasa un peste de peste 5kg-10 kg sa nu o poata face),dar la noi sunt 3-4 balti care au asa ceva si fiecare face ce vrea.Sa prinzi un peste de 20 kg nu e la indemana orcui si asta pentru ca sunt rare exemplarele de genul asta,dar asta nu inseamna ca trebuie ne dam ''aparatorii pestelui'' la orce captura o vedem.Ce a facut cel de care vb tu este intradevar o japca ordinara ,daca e asa,dar daca administratorul balti si-ar fi dat interesul nu s-ar fi intamplat asa ceva(eu daca as avea o balta si cineva ar prinde un asemenea peste l-as pune sa-l elibereze dar in schimb i-as fi dat 1-2 partide de pescuit gratuit sau o alta ''recompensa'').Hai sa nu ne mai fie rusine ca suntem romani,dar nici sa ne dam ca noi suntem aia educati si alti nu.Tocmai de aceea am initiat aceasta discutie pentru a invata sa fim echilibrati nu sa luam tot ce prindem(chiar si 50kg) dar nici sa devenim ''obsedati'' de eliberarea pestelui ca asa da bine.
TOTUL PENTRU CRAP

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de gor965 » 15 Noi 2008, 23:19

Atata timp cat vor exista destepti (mari pescari) care vor posata poze cu zeci de pesti insirati pe asfalt ,prinsi ilegal ,fii sigur ca vor exista si "contestatarii" de serviciu !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Ricardo
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 18 Apr 2008, 17:20

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de Ricardo » 15 Noi 2008, 23:34

Coleman,pe baltile despre care vorbesti tu si in care vrei sa gasesti conditiile enumerate de tine sunt taxe de milioane pentru 24 de ore( ai zis ca vrei capturi numeroase,nu muzica,nu scaldat,etc).aceste balti exista si in romania si tocmai de asta e si diferenta de bani intre o balta de 300-500 de mii la 24 de ore unde e batjocura totala (exceptand Livada de Bihor ) si o balta de multe milioane pe zi cum e tancabesti sau sarulesti unde chiar gasesti ceea ce vrei tu.e ca totul in viata,dai bani putini te patimesti, si orice lucru bun costa. cele doua exemple pe care le-am dat in legatura cu acele capturi de zeci de kilograme care s-au omorat nu au avut loc pe balti private,deci pe balti cu patron,de aia nimeni nu i-a oprit pe cei doi sa omoare asa exemplare,nici macar constiinta. iar cu eliberatul am fost f clar sunt adeptul 100 % al eliberarii pestelui,dar nu am nimic impotriva acelora care ia de pofta un ciortan de 2 kile acasa,doar de acolo de unde li se permite asta.

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de Coleman » 16 Noi 2008, 00:09

Ricardo scrie:Coleman,pe baltile despre care vorbesti tu si in care vrei sa gasesti conditiile enumerate de tine sunt taxe de milioane pentru 24 de ore( ai zis ca vrei capturi numeroase,nu muzica,nu scaldat,etc).aceste balti exista si in romania si tocmai de asta e si diferenta de bani intre o balta de 300-500 de mii la 24 de ore unde e batjocura totala (exceptand Livada de Bihor ) si o balta de multe milioane pe zi cum e tancabesti sau sarulesti unde chiar gasesti ceea ce vrei tu.e ca totul in viata,dai bani putini te patimesti, si orice lucru bun costa. cele doua exemple pe care le-am dat in legatura cu acele capturi de zeci de kilograme care s-au omorat nu au avut loc pe balti private,deci pe balti cu patron,de aia nimeni nu i-a oprit pe cei doi sa omoare asa exemplare,nici macar constiinta. iar cu eliberatul am fost f clar sunt adeptul 100 % al eliberarii pestelui,dar nu am nimic impotriva acelora care ia de pofta un ciortan de 2 kile acasa,doar de acolo de unde li se permite asta.
Parerea mea este ca 300 ron este un pret pt ca acei patroni sa se imbogateasca si aceste preturi nu au nici o logica,acel echilibru nu exista,dar fiecare face ce vrea cu balta lui.Eu zic ca o taxa de 100-150 ron si o cantitate max de 5-10 kg de peste retinut este cel mai echitabil pentru toata lumea.BENGA si MV2 sunt 2 balti in care acest echilibru exista(benga a novodito si sa vedem daca o va mai popula la anul)
Ultima oară modificat 16 Noi 2008, 00:13 de către Coleman, modificat de 2 ori în total.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de Coleman » 16 Noi 2008, 00:10

gor965 scrie:Atata timp cat vor exista destepti (mari pescari) care vor posata poze cu zeci de pesti insirati pe asfalt ,prinsi ilegal ,fii sigur ca vor exista si "contestatarii" de serviciu !


Asa e ,dar asta nu inseamna sa contestam tot pentru ca asa da bine.
TOTUL PENTRU CRAP

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”