Okuma Avenger AV-80

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Flipper
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 03 Mai 2008, 20:42

Okuma Avenger AV-80

Mesaj de Flipper » 18 Feb 2009, 04:27

Salut prieteni ,
As dorii sa aflu cateva pareri despre OKUMA AVANGER AV-80A pe care sant pe punctul sa o cumpar din SUA.Credeti ca e o mulineta buna pentru somn? Din ceea ce am mai citit pe net parerile sant impartite vis-a-vis de Okuma.
Mersi

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Okuma Avenger AV-80

Mesaj de gor965 » 18 Feb 2009, 16:13

La noi, Avenger Baitfeeder (modelul cu baitrunner) este considerat fratele "de lux" al lui LongBow ! Sunt mulinete bune ,de forta ,merg cu siguranta la somn ! Mulinetele de marimea 80 ,la Okuma ,difera de marimea 65 doar la capitolul capacitate de fir incarcat (adica au tamburul mai adanc in interior ,spre ax) si sunt folosite de multi la pescuitul pestelui mare cu fir gros ! Eu consider ca un 65 e potrivit ptr. crap iar 80 ptr. somn ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Flipper
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 03 Mai 2008, 20:42

Okuma Avenger AV-80

Mesaj de Flipper » 18 Feb 2009, 16:27

Mersi mult , cea pe care o vreau eu e cu Front Drag , 6+1 rulmenti , 4.8.1 si capacitate de 260/0.48.Sper ca o sa fie buna pentru somnii de pe Ebro.

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Okuma Avenger AV-80

Mesaj de marian_popescu » 18 Feb 2009, 22:08

okuma fece mulinete de calitate, in general, dar cele pentru occident ...sunt alta mancare de peste. din cate am vb cu cineva de la arrow, okumele din afara sunt beton fata de astea de la noi,alte standarde. ABF 80 de la noi sunt cu siguranta bune pt somnii de la noi, dar pentru ebro nu pot sa ma pronunt, din ce capturi am vazut (in foto)
orice mulineta ai cumpara...fa-ne mandri pe-acolo :-h
Fishing is life. The rest...just details

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Okuma Avenger AV-80

Mesaj de gor965 » 18 Feb 2009, 22:57

Din cate stiu eu Okuma , ptr. SUA , sunt produse in Taiwan !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Okuma Avenger AV-80

Mesaj de marian_popescu » 18 Feb 2009, 23:17

corect...cum erau produse si cele importate in romania acum ceva ani buni. aste de la noi, in prezent, sunt china totte. pai pana si daiwa produce in china modelele mai pentru muritoristiu ca la ploiesti anul trecut inca se mai gaseau mulinete modele vechi. toate au disparut cam intr-o luna. aveau okuma inspira si okuma coronado marimea 50 ambele, daiwa emblem x made in japan si mitchel alu 398 de la mama lui.vroiam sa iau si okumele, pt pescuit mai fin, dar nu am prins decat mitchelul...si nici nu am de gand sa renunt la el pana o crapa (desi mi se pare imposibil)
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
Flipper
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 03 Mai 2008, 20:42

Re: Okuma Avenger AV-80

Mesaj de Flipper » 21 Feb 2009, 00:01

Salut prieteni , a sosit mulineta Okuma Avenger AV80a.Vreau sa va spun ca pe cutie si in hartii scrie Okuma Fishing Tackle Corp. , Ontario ,Canada si are 5 ani garantie.Nu zice nimic nici de Taiwan , nici de China....Sa fie Made in Canada?¿ Oricum e prea tarziu pentru a mai schimba ceva....dar sper ca made in Canada e mai buna k si in China , nu?¿Multam pentru comentariile voastre.Fir intins!!

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Okuma Avenger AV-80

Mesaj de stefanflorin » 24 Feb 2009, 02:55

ma indoiesc sa fie facuta in canada :)) nici cabelas sau stiu eu ce alte firme americane nu cred ca isi fac mulinetele acasa, probabil ca ce ai vazut tu este reprezentantul okumei in canada si cei care iti ofera garantia, cum e si svendsen sports uk reprezentant pt okuma si alte cateva firme. PS: okumele uk sunt acelasi "plastic" ca si acela din Ro ca de altfel toate produsele de gama medie de aici. Alea Japan sau mai stiu eu ce tari, costa, ca si mana de lucru e scumpa vorba aia "dai un ban da' stii ca nu-l mai ai"
Treaba cu garantia de 5 ani care nu se gaseste in ro cred ca e tocmai pt ca nu avem reprezentant okuma in ro.
Work is for people who can't fish!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”