intrebare

Moderatori: gor965, florentiniuga

intrebare

Mesajde Incepator » 17 Sep 2009, 15:34

va rog mult un sfat
dintre cele 4 mulinete care s-ar preta mai bine la senzor magic(lansete)?
Fişiere ataşate
mul spro incog 965 fd.jpg
(61.71 KiB) Descărcat de 695 ori
Incepator
Veteran
Veteran

Re: intrebare

Mesajde Razvan_6 » 17 Sep 2009, 15:46

;;) Niciuna dintre ele fiindca sant scumpe [-x Am fost in complexul comercial Europa sau Niro parca se mai numeste si am gasit la pretul de 80 lei :O pe la tarebele alea( la alte tarabe era cu 120 lei ) aceeasi mulineta ca si Okuma aia de sus ....mulineta se numeste Rainbow FM8000 si sant super incantat de ele .Nenorocirea e ca nu au vaselina deloc si trebuie sa stii cum se desface sa-i bagi (vaselina auto cu Litiu :-? ) .Okuma este la 260 lei bucata :-S =))
Razvan_6
membru activ
membru activ

Mesajde mircea62 » 17 Sep 2009, 16:15

Cea mai buna solutie este sa iei o lanseta cu tine si sa mergi la magazin sa vezi cu ce mulineta se echilibreaza mai bine. Parerea mea ca magic-ul se echilibreaza bine cu shimano bbrlc - sunt mai scumpe dar merita banii. Poate gasesti ceva sh. Din lista ta as inclina spre okuma
mircea62
Veteran
Veteran

Mesajde gor965 » 17 Sep 2009, 16:47

Razvan_6 scrie:;;) Niciuna dintre ele fiindca sant scumpe [-x Am fost in complexul comercial Europa sau Niro parca se mai numeste si am gasit la pretul de 80 lei :O pe la tarebele alea( la alte tarabe era cu 120 lei ) aceeasi mulineta ca si Okuma aia de sus ....mulineta se numeste Rainbow FM8000 si sant super incantat de ele .Nenorocirea e ca nu au vaselina deloc si trebuie sa stii cum se desface sa-i bagi (vaselina auto cu Litiu :-? ) .Okuma este la 260 lei bucata :-S =))

Ai curaj sa bagi mulineta aia Rainbow intr-o galeata cu apa , dupa aia intr-una cu nisip si apoi sa mergi cu ea la pescuit ?...eu am curaj cu orice mulineta Okuma 60-65 ! :D
P.S
Dintre cele 4 mulinete ,mentionate mai sus , eu as alege Synex 665 !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine
gor965
Site Admin
Site Admin

Mesajde Incepator » 17 Sep 2009, 18:51

multumesc mult Gor
vis-a-vis de europa ai perfecta dreptate,oricum nu aveam de gand sa achizitionez ceva de acolo
in alta ordine ,ce parere ai de mul Mitchell Avorunner 7500?(am gasit-o azi intr-un mag cu 300 lei)
Incepator
Veteran
Veteran

Mesajde gor965 » 17 Sep 2009, 20:09

Incepator scrie:multumesc mult Gor
vis-a-vis de europa ai perfecta dreptate,oricum nu aveam de gand sa achizitionez ceva de acolo
in alta ordine ,ce parere ai de mul Mitchell Avorunner 7500?(am gasit-o azi intr-un mag cu 300 lei)

N-am umblat cu Mitchell ,dar asta Avorunner ,modelul din 2008-2009 cu tamburul supramarit pare o mulineta buna. Cred ca doar pretul mare de pana acum ,in jur de 380 lei , a facut sa nu prea fie luata in seama prea tare . La pretul ala se apropia f.tare de Navi si Biomaster de la Shimano ...iar cine se mai si uita la bani ,avea varianta Okuma... raport pret/calitatea ,imbatabil !
Una peste alta e o mulineta potrivita ca marime ptr. un bat cum e Magic...cat de fiabila o fii ,n-am de unde sa stiu. Vezi de unde o iei sa ai garantie la ea !
mav.JPG
(25.52 KiB) Descărcat de 627 ori

P.S
N-ar strica totusi sa incerci sa vezi cum merge Synex fata de Avorunner si asta fata de Shimano Navi ...ca sa stii plecand de la cei 300 ron daca e cazul sa dai 100 lei in plus sau in minus ! :D

Imagine
gor965
Site Admin
Site Admin

Mesajde Razvan_6 » 17 Sep 2009, 21:24

[-x Apropo de complexul europa .... da acolo se gasesc scule slabe din punct de vedere calitativ in 80% din marfa expusa acolo dar mai ramine 20 % unde bagam scule bune ( mulinete,lansete,fire ,rod-poduri ) la un pret muult mai mic decat la magazinele de firma ....dar secretul e sa stii sa le alegi care sant bune si care sant proaste .Am vazut zilele trecute niste lansete de crap de la firma PHOENIX la 250-350 lei in Magazinul Dragon 7 la un stand saracacios si nearanjat si nu parea la prima vedere sa aiba marfa de calitate .
Razvan_6
membru activ
membru activ

Mesajde Razvan_6 » 17 Sep 2009, 21:29

:-S Gor965 te referi la rulmentii necapsulati de spui ca intra apa in mulineta asta ? Eu am demontat-o si am bagat vaselina cu litiu si acum nu mai intra apa in ea deloc .....oricum iarna trebuie spalata si curatata orice mulineta asa ca improspatam si vaselina :)
Razvan_6
membru activ
membru activ

Mesajde Incepator » 17 Sep 2009, 22:10

inca odata multumesc Gor
daca e sa ma fixez pe Mitchell o iau cu garantie
Mitchel-ul l-am tinut in mana,chiar l-am pus si pe Magic si mi-a placut
nu am avut nici-o data Synex-ul in mana,dar am avut timp de un an PL865
Incepator
Veteran
Veteran

Mesajde gor965 » 17 Sep 2009, 22:38

Incepator scrie:inca odata multumesc Gor

Synex e altfel decat PL ...mai ales prin prisma dimensiunilor la tambur !
Fişiere ataşate

Imagine
gor965
Site Admin
Site Admin

Mesajde Incepator » 17 Sep 2009, 22:42

gor965 scrie:
Incepator scrie:inca odata multumesc Gor

Synex e altfel decat PL ...mai ales prin prisma dimensiunilor la tambur !

DA,SI NU ARE BAITRUNNER,DAR MA POT IMPACA CU ASTA
Incepator
Veteran
Veteran

Mesajde gor965 » 17 Sep 2009, 23:32

Incepator scrie:DA,SI NU ARE BAITRUNNER,DAR MA POT IMPACA CU ASTA

Ii poti pune convertor ! ...e 25 lei unul !

Razvan_6 scrie::-S Gor965 te referi la rulmentii necapsulati de spui ca intra apa in mulineta asta ? Eu am demontat-o si am bagat vaselina cu litiu si acum nu mai intra apa in ea deloc .....oricum iarna trebuie spalata si curatata orice mulineta asa ca improspatam si vaselina :)

Daca si la vaselina aia fac economie ,ca sa mai zicem de calitatea pieselor ,cand mulineta costa atat de putin ! Ce garantie sa am intr-o mulineta de-asta in conditiile in care vreau s-o pescuiesc intens ori in conditii grele !

Imagine
gor965
Site Admin
Site Admin

Mesajde Incepator » 17 Sep 2009, 23:53

spre rusinea mea nu am folosit convertor
nu stiu cum se foloseste
Incepator
Veteran
Veteran

Mesajde Razvan_6 » 17 Sep 2009, 23:59

8-> Daca vreti rulmenti de inalta precizie marca SKF ii gasiti la reprezentanta la pretul de 10 lei bucata ....asta asa sa i luati toate jocurile mulinetei sa fie exact ca shimano ...macar 2 rulmenti sa i puneti dinaia buni care vor tine o viata (:|
Razvan_6
membru activ
membru activ

Mesajde gor965 » 18 Sep 2009, 00:18

Incepator scrie:spre rusinea mea nu am folosit convertor
nu stiu cum se foloseste

E simplu ...inlocuiesti butonul de frana cu asta ! Reglezi frana ,invartind de convertor ,la ce nivel de tensiune vrei sa fie in fir in timpul drill-ului. Cand vrei sa activezi baitrunnerul ridici clapa convertorului si tamburul e liber . Cand vrei sa intepi pestele ori pui mana pe tambur ,ori inchizi direct clapa si treci cu frana in modul de lupta .

Imagine
gor965
Site Admin
Site Admin

Următorul

Înapoi la Mulinete