BBRLC VS Daiwa Emblem Pro vs Tica Abyss

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Clabuc
senior
senior
Mesaje: 150
Membru din: 02 Aug 2008, 13:18

BBRLC VS Daiwa Emblem Pro vs Tica Abyss

Mesaj de Clabuc » 15 Mai 2009, 09:51

As vrea, va rog, sa va cer cateva opinii ref la mulinetele acestea, facand abstractie de baitrunner. Intereseaza in special modul de asezare a firului, fiabilitatea si lungimea aruncarii. Pentru mine ar mai fi importanta si greutatea mulinetei dar astea sunt date cunoscute. Daca aveti idee si despre alte mulinete care ar putea intra in aceasta comparatie, sugestiile sunt binevenite.

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: BBRLC VS Daiwa Emblem Pro vs Tica Abyss

Mesaj de Neamtul » 16 Mai 2009, 12:57

Eu am BBLC si dintre modelele enumerate de tine,tot BBLC as alege.Singurul inconvenient(ptr. unii,nu ptr. mine)este faptul ca un BBLC,incarcat cu fir ajunge la ~900gr.Daca vrei fiabilitate si pret comparabil cu BBLC iti recomand Daiwa Tournament Entoh.E o mulineta foarte solida si mai usoara decat Big Baitrunner si are tambur long cast si am inteles ca poti sa-i pui convertor(cred ca asa se numeste) ptr. baitrunner,care este facut tot de Daiwa.
Inteleg ca vrei o mulineta din gama de pret 450-750lei ca daca stai bine cu banii,iti recomand Infinity X BR 5500 ;) .Eu nu am bani de Infinity dar daca as avea mi-as lua sigur.Sincer mi se pare mai buna decat cele enumerate mai sus.
...poti incerca si Shimano Ultegra...sau chiar si Biomaster.
Daca vrei sa alegi strict dintre modelele enumerate de tine,=>BBLC,fara discutii.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: BBRLC VS Daiwa Emblem Pro vs Tica Abyss

Mesaj de gor965 » 16 Mai 2009, 13:00

Daca as putea mi-as lua Emblem Pro...desii pe timp de criza Abyss e f.buna la pretul ei de acum !
In aruncari cred ca seria Ultegra de la Shimano sunt peste cele 3 enumerate in titlul topicului !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Clabuc
senior
senior
Mesaje: 150
Membru din: 02 Aug 2008, 13:18

Re: BBRLC VS Daiwa Emblem Pro vs Tica Abyss

Mesaj de Clabuc » 16 Mai 2009, 16:08

am fost astazi la arrow sa vad daiwa emblem pro si pe langa aspectul de nota 10 mi-a lasat impresia ca are un tremurat la mulinare, ceva foarte asemanator cu helicoanele pe care le am in prezent. Am comparat cu infinity unde totul merge super "smooth" si parca nu le-as lua. Cred ca tremuratul ala are efecte si in modul de asezare al firului.Am vazut si okuma synex ; spector si tremuratul exista si acolo. Vazut si abyss la gipo si tamburul este mult mai mic in diametru deci se pare ca singura optiune ramane totusi bbrlc-ul dar nu prea imi vine sa dau 7 milioane pe ele.

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: BBRLC VS Daiwa Emblem Pro vs Tica Abyss

Mesaj de Neamtul » 17 Mai 2009, 00:00

La Emblem exista acel tremurat dar la Okuma?!!...No way in hell!! [-( Nu te cred.Am fost marti la Arrow si m-am jucat vre-o 2 ore cu mulinetele din raft printre care si Emblem Pro,Emblem Spod,toata gama de Okuma,Daiwa Tournament,Infinity+cam tot ce e in magazin si sunt sigur ca la Synex,Spector,Powerliner,Travertine,Cassien,Axeon si ce mai vrei tu,nu o sa gasesti acel tremurat.Synex si Spector merg 'ceas'.Poate ai avut tu ghinion sa fi nimerit una dintre putinele care au picat de pe banda. :)) (sper ca sti de gluma).
Ti-am spus,daca vrei o alternativa serioasa la BBLC,atunci cumpara-ti Tournament Entoh.

Avatar utilizator
Closcutz
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 25 Ian 2009, 00:01
Localitate: Oltina, jud Constanta

Re: BBRLC VS Daiwa Emblem Pro vs Tica Abyss

Mesaj de Closcutz » 17 Mai 2009, 00:58

Eu mi-am facut cadou de Pasti o mulineta Okuma Spector a 60. Inainte sa o iau am bibilit toate mulinetele dintr-un magazin Arrow... am optat pt Spector pt ca eu am si o mulineta Okuma Coronado care merge perfect. Despre Spector pot spune ca merge fff bine, dar inca nu i-am dat de lucru la Dunare. Dc ar fi sa-mi mai iau ceva ar fi Daiwa Tournament Entoh; ma bantuie si noaptea mulineta asta :-$ Dar pt ca-i criza ma abtin de la alte investitii. Si asa trebuie sa dau o gramada de bani pt protectie contra tantarilor. Are la noi la Dunare la tantari...potop!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: BBRLC VS Daiwa Emblem Pro vs Tica Abyss

Mesaj de gor965 » 17 Mai 2009, 14:24

Clabuc scrie:am fost astazi la arrow sa vad daiwa emblem pro si pe langa aspectul de nota 10 mi-a lasat impresia ca are un tremurat la mulinare, ceva foarte asemanator cu helicoanele pe care le am in prezent. Am comparat cu infinity unde totul merge super "smooth" si parca nu le-as lua. Cred ca tremuratul ala are efecte si in modul de asezare al firului.Am vazut si okuma synex ; spector si tremuratul exista si acolo. Vazut si abyss la gipo si tamburul este mult mai mic in diametru deci se pare ca singura optiune ramane totusi bbrlc-ul dar nu prea imi vine sa dau 7 milioane pe ele.
Nu-mi dau seama despre ce tremurat e vorba ,dar mi-e greu sa cred ca la cat sunt de echilibrate rotoarele mulinetelor astora ,asezarea firului sa sufere cumva din cauza unor vibratii aparute la mulinatul in gol .
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: BBRLC VS Daiwa Emblem Pro vs Tica Abyss

Mesaj de Neamtul » 17 Mai 2009, 15:04

Gor,ai un mp lung. ;)

Avatar utilizator
mariusangler
senior
senior
Mesaje: 188
Membru din: 02 Dec 2008, 12:31

Re: BBRLC VS Daiwa Emblem Pro vs Tica Abyss

Mesaj de mariusangler » 17 Mai 2009, 16:33

gor965 scrie:Daca as putea mi-as lua Emblem Pro...desii pe timp de criza Abyss e f.buna la pretul ei de acum !
In aruncari cred ca seria Ultegra de la Shimano sunt peste cele 3 enumerate in titlul topicului !
Ia Emblem Pro,pune-i un tambur de tournament iso qd cu conicitate normala si ai obtinut o masina de pescuit for ever.E peste orice face shimano la aceeiasi bani.Caraitul ala este specific mulinetelor Daiwa din seria emblem si tournament,multi al confunda cu un defect de fabricatie .
Team Select Baits Romania

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: BBRLC VS Daiwa Emblem Pro vs Tica Abyss

Mesaj de gor965 » 17 Mai 2009, 18:14

mariusangler scrie: Ia Emblem Pro,pune-i un tambur de tournament iso qd cu conicitate normala si ai obtinut o masina de pescuit for ever.E peste orice face shimano la aceeiasi bani.Caraitul ala este specific mulinetelor Daiwa din seria emblem si tournament,multi al confunda cu un defect de fabricatie .
...hai bre, ca le strici aspectu' ! :D Sunt frumoase foc ,asa ..."natur" ! :))
121-310-thickbox.jpg
121-309-thickbox.jpg
28-80-thickbox.jpg
28-79-thickbox.jpg
Umbla vorba prin Vest ca la aruncat cel mai bine sta Daiwa Tournament Power Surf
daiwa%20power%20surf%20foto%202.jpg
iar una de la Shimano le-a dat de pamant pe-astea de la Daiwa ...Shimano SUPER AERO SPPEDCAST Surf... >:)
SUPER%20AERO%20SPPEDCAST.jpg
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Clabuc
senior
senior
Mesaje: 150
Membru din: 02 Aug 2008, 13:18

Re: BBRLC VS Daiwa Emblem Pro vs Tica Abyss

Mesaj de Clabuc » 18 Mai 2009, 12:16

super frumoase toate, pacat ca astea ultimele 2 nu se gasesc in RO ptr ca ma tenteaza rau. am gasit undeva in spania dawa prosurf4000qd undeva la 150 EUR , deci comparabil cu emblem la noi. ... In concluzie, dupa ce imi spuneti ca vibratiile de la emblem nu influenteaza asezarea firului, tot nu stiu ce sa-mi iau :-w

Avatar utilizator
mariusangler
senior
senior
Mesaje: 188
Membru din: 02 Dec 2008, 12:31

Re: BBRLC VS Daiwa Emblem Pro vs Tica Abyss

Mesaj de mariusangler » 18 Mai 2009, 14:32

Clabuc scrie:super frumoase toate, pacat ca astea ultimele 2 nu se gasesc in RO ptr ca ma tenteaza rau. am gasit undeva in spania dawa prosurf4000qd undeva la 150 EUR , deci comparabil cu emblem la noi. ... In concluzie, dupa ce imi spuneti ca vibratiile de la emblem nu influenteaza asezarea firului, tot nu stiu ce sa-mi iau :-w
Eu as lua alea din Spania cit mai sint la reducere.Au si tambur de schimb si pretul e de criza.Vorbesc de Powersurf nu de Tournament surf Basia ca pe alea le-as lua primele.
:D :D :D
Team Select Baits Romania

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”