ZONA CRISAN

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
dani_s
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 11 Dec 2007, 22:11

ZONA CRISAN

Mesaj de dani_s » 08 Oct 2008, 20:01

Salutari tutor infopescarilor!M-ar interesa cateva informatii despre cazare,locuri de pescuit in zona Crisan.As vrea sa fac un pescuit la stiuca la inceputul lunii viitoare,poate ma ajuta cineva cu vreun sfat bun.Va multumesc!

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: ZONA CRISAN

Mesaj de cristea radu » 08 Oct 2008, 20:20

salut. poti merge cu masina pana la Partizani(treci cu bacul la Nufarul) iar de acolo poti sa inciriezi o barca care sa te duca la stiuca.Sau de acolo poti sa te duci cu o barca pana la Maliuc unde este camping si poti sa inchiriezi barca.Mai ai varianta de a lasa masina in port in Tulcea si sa iei de acolo barca.Sau cea mai buna varianta daca ai tu barca din partizani(sau daca nu ploua te poti duce pana la Gorgova) si de acolo sa mergi pe canale spre Mila 23(canalul 22 si sontea)sau spre Crisan.FIR INTINS

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: ZONA CRISAN

Mesaj de Driscu Radu » 11 Oct 2008, 08:06

Punctual daca vrei sa te duci cu masina in Delta dute mai degraba in zona Murighiol-Dunavatul de jos, sunt pensiuni in jur de 120-140 roni camera cu 2-3 paturi acces la bucatarie, apa calda etc(cauta pe net).In zona sunt incinte private unde pescuiesc personaje ''celebre'' in ale pescuitului la stiuca, taxa in jur de 50-60 roni, sau poti sa te duci pe Holbina.La Crisan nu prea stiu locuri de stiuca mai mult de crap si avat( cum treci Dunarea fata de locul unde te lasa pasagerul de Sulina, este un canal unde chiar aproape de intrarea pe acel canal este loc de avat,apoi daca tii canalu ajungi la Dunarea Veche cu locuri pentrui crap la Mila 23 sunt locuiri relativ apropiate pentru stiuca si avat( sincer nu stiu cum se cheama stiu cum se ajunge).Cat despre cazare marea majoritate a pescarilor se cazeaza la Ovidiu sau Iulica sunt 2 pensiuni mari.In pretul de cazare acu 2 ani intra si o masa pescareasca si barca era 40-50 roni pe zii te ducea si aducea contra cost cu motorul in jur de 100-120 roni la Dunavat pe o distanta 30-40 km dus intors 160 roni.Numai bine fir intins.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ZONA CRISAN

Mesaj de florentiniuga » 14 Oct 2008, 00:30

Traseul Infopescarilor catre Crisan : din Tulcea cu rapida (Catamaranul) pana in Crisan (o ora) si de acolo ne ia Iulica cu barca sau pe jos (daca ne tine carca) pana la pensiunea lui. Asta este varianta cand ne grabim sau e vremea urata. Varianta pitoreasca este cu vaporul, tot din Tulcea. Dureaza mai mult dar stai sus pe punte la o cafea, o bere si admiri peisajul, pescarii de pe traseu, etc. Nici nu sti cand trece timpul. Mie personal, imi place mai mult. In Crisan gasesti cazare la aproape orice casa. E bine totusi sa iei legatura inainte cu cineva din zona, pentru ca drumul de la debarcader pana la gazda poate sa fie foarte lung pe jos si e mai convenabil sa te astepte cu barca. Locurile de pescuit in zona sunt numeroase si in toate directiile. Poti pescui atat ancorat pe mijlocul bratului pe Dunarea veche la crap, caras si somn, cat si de pe mal, acolo sau pe "Ingusta" sau pe "Intinsura" ori in nenumaratele ghioluri din zona, ba chiar poti da la somn din fata casei, seara/noaptea, dupa ce se potoleste traficul pe Dunare. Zona excelenta de salau si avat la intrarea pe "Ingusta", vis-a-vis de complexul Lebada. Barci de inchiriat au aproape toti localnicii iar daca nu au, iti fac ei rost. Locurile despre care ti-am vorbit le stiu si copii de pe acolo si sunt la cca. 300-1500m departare de sat asa ca nici macar nu ai mult de mers, asta daca nu vrei in ghioluri la stiuca. Acolo mai bine sa te duca cineva cu barca, pentru ca pana inveti traseele, unele si de 1h sau mai mult, risti sa te ratacesti.
Am fost in mai multe locuri in Delta de-a lungul timpului dar cel mai bine m-am simtit la Crisan, chiar si atunci cand am facut tabara la cort pe "Ingusta".
Fişiere ataşate
Iulica - gazda si ghidul nostru
Iulica - gazda si ghidul nostru
La cruci la intrarea pe "Ingusta"
La cruci la intrarea pe "Ingusta"
Vis-avis de cruci - loc de crap, somn, avat
Vis-avis de cruci - loc de crap, somn, avat
Pe "Ingusta" - locuri excelente de crap
Pe "Ingusta" - locuri excelente de crap
Numai un ghid bun stie intrarile tainice in unele ghioluri
Numai un ghid bun stie intrarile tainice in unele ghioluri
Drumul lung dupa stiuca
Drumul lung dupa stiuca
Marlita pe ghiolul Sfistun
Marlita pe ghiolul Sfistun
Interior la Iulica 1
Interior la Iulica 1
Interior 2
Interior 2
Sau... afara
Sau... afara
Pensiunea lui Iulica
Pensiunea lui Iulica
Nu-ti vine sa mai pleci
Nu-ti vine sa mai pleci
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
dani_s
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 11 Dec 2007, 22:11

Re: ZONA CRISAN

Mesaj de dani_s » 14 Oct 2008, 19:14

Multumesc mult pt raspunsuri.Anul trecut am fost in Chilia Veche iar anul asta am zis sa incerc si in alte zone.Dc m-ati ajuta cu nr de tel a lui iulica v-as fi recunoscator.Multumesc inca o data!

Avatar utilizator
Ciuchi
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 21 Feb 2009, 02:18
Localitate: Pitesti

Re: ZONA CRISAN

Mesaj de Ciuchi » 27 Feb 2009, 23:06

Buna seara stimati forumisti,
Imi incep activitatea pe acest forum cu primul meu post in acest topic. Chiar ieri 26.02.2009 m-am intors de la Crisan si in aceasta noapte plec din nou :) De ce? Pai... am plecat sambata noaptea pe 21 deoarece timpul care a trecut fara sa pun mana pe "betisoarele" mele scumpe si dragi a fost cam mare si am hotarat sambata dimineata la o cafea cu 2 amici ca noaptea s-o taiem la crap.
Ce pot sa va spun este ca am prins un timp foarte urat. Foarte frig, vant si chiar ninsoare. Totul era planificat pe o saptamana, dar vazand ca timpul este asa de "suparat" pe noi am hotarat ca joi dimineata sa plecam acasa. Insa... cum am plecat noi a venit si soarele. Am vorbit cu gaza de acolo la care ne cazam cand ajungem in Crisan si ne-a spus ca e soarele pe cer cat cuprinde. Urmarind si starea vremii si cateva site-uri cu timpul probabil in urmatoarele zile si vazand aceste cresteri destul deputernice de temperatura, am hotarat la aceeasi, cafea, la acelasi barulet, la aceeasi masa azi de dimineata: "La noapte am plecat!" :) Asadar postez aici la 10 minute dupa ce mi-am refacut bagajul si l-am asezat la usa. Oricum aveam motiv sa ne intoarcem deoarece am uitat rezervorul de la motor pe "rapida". Cand am plecat de acolo planuisem sa ne reintoarcem la sfarsitul lunii martie dar... ne-am razgandit :)
In schimb, pot sa va spun ca in 3 zile de la ora 7AM pana la ora 5PM am adus pe mal 3 insi cu cate 5 lansete fiecare 11 crapusori cu greutate intre 1,2kg si 3,1kg. In prima zi, adica luni pe 23 am avut o singura trasatura si in acelasi timp primul peste. A doua zi a mai incercat putin soarele sa-si faca aparitia printre norii desi si au fost vreo 2 avertizari, o scapare a unui amic cu o captura destul de frumoasa care insa a reusit sa se piteasca in niste buturi si n-a avut ce sa-i mai faca si cu 6 pesti pe mal. In cea de-a treia zi au fost 4 trasaturi din care au rezultat 4 pesti pe mal. Pot sa spun ca sunt destul de amortiti in aceasta perioada, ca am incercat la mai multe variante de momeli (boilies de porumb, boilies de porumb cu scopex, boabe de porumb cu scopex, mamaliga) insa nu au vrut decat la porumb fiert si uscat. Cel uscat a fost cu pop-up in capat. Langa noi la 200 de metri, au reusit 2 baieti care pescuiau din barca sub o butura sa aduca la suprafata un exemplar foarte frumos de cca. 7kg.
Eu zic, ca pentru aceasta perioada a fost destul de bine, tinand cont si de vremea care a fost afara. Chiar cativa localnici ne-au spus sa fim fericiti ca am vazut culoarea la crap. Apa a fost limpede, insa crescuta si bineinteles foarte rece.
Cazarea noastra este situata la 200-300 de metri de locul unde te lasa rapida, niste gazde de nota 20. Bineinteles ca am fost intampinati cu traditionalul bors de peste, cu o scrumbie marinata si prajita si cu un crap la protap.
Aici imi inchei mica povestioara si vacanta petrecuta aceste cateva zile la Crisan, urmand ca data viitoare sa revin cu detaliile din zilele ce urmeaza.
Programul de intoarcere este stabilit weekendul viitor pe 7-8 martie.
S-auzim numai de bine si... urati-mi fir intins =D>
Daniel Ciuchendea

Avatar utilizator
Ciuchi
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 21 Feb 2009, 02:18
Localitate: Pitesti

Re: ZONA CRISAN

Mesaj de Ciuchi » 27 Feb 2009, 23:23

Am uitat sa va specific locul unde am pescuit. Am luat-o cu barca inapoi, contra cursului Dunarii, si la aprox. 1km de unde te lasa rapida am facut stanga pe Dunarea veche iar apoi primul canal in dreapta. Iata si cateva poze:

LE: Acum am vazut comentariile de la poze ale d-lui Iuga. Am pescuit exact in aceleasi locuri si anume pe "ingusta". Am "dat" vis-a-vis de cruci o dimineata intreaga si n-am avut nici o atingere.
Fişiere ataşate
Vis-a-vis de "cruci"
Vis-a-vis de "cruci"
Primul crapulet la 2,8 Kg
Primul crapulet la 2,8 Kg
Prima "lansare" pe anul 2009
Prima "lansare" pe anul 2009
Cu barca pe valuri...
Cu barca pe valuri...
In fata casei unde eram cazati
In fata casei unde eram cazati
Daniel Ciuchendea

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: ZONA CRISAN

Mesaj de toader nicolae » 05 Mar 2009, 19:24

VA rog din suflet sa-mi spuneti si mie daca la Crisan gasim locuri de pescuit la crap si somn pe un lac unde curentul sa lipseasca.Intreb pentru ca multi pescari nu sunt obisnuiti cu poescuitul in curent iar eu caut loc pentru desfasurarea operatiunii "MONSTRU".Multumesc anticipat pentru orice informatie.

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: ZONA CRISAN

Mesaj de eugen » 05 Mar 2009, 22:12

Cand am vazut topicul , dar mai ales imaginile si mie tot la tine imi era gandul, dar mai ales la "operatiune", si chiar, nu in ultimul rand ca Chuchi ar fi un potential candidat serios la postul de maresal.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ZONA CRISAN

Mesaj de florentiniuga » 06 Mar 2009, 05:24

toader nicolae scrie:VA rog din suflet sa-mi spuneti si mie daca la Crisan gasim locuri de pescuit la crap si somn pe un lac unde curentul sa lipseasca.Intreb pentru ca multi pescari nu sunt obisnuiti cu poescuitul in curent iar eu caut loc pentru desfasurarea operatiunii "MONSTRU".Multumesc anticipat pentru orice informatie.
In zona aceea in Delta nu cred ca exista vreun lac pe care sa fie ce doresti. Din cate am batut, in primul rand nu am vazut locuri in care sa se poata campa. E stuf de jur imprejur. In al doilea rand apa in lacurile din acea zona e prea mica pentru somn si chiar pentru crap, cu o medie de 1-1,5m. In sezonul rece crapul sta in zonele cu apa adanca iar in sezonul cald lacurile sunt pline de vegetatie subacvatica si nu se poate pescui cu lansetele decat la stiuca. Uita-te la emisiunile facute acolo si ai sa-ti dai seama cum sta situatia. Poate in alte locuri ale Deltei gasesti ce te intereseaza dar nu stiu. Mai asteapta informatii si de la altii dar ia in considerare si pescuitul pe Dunarea Veche. Curentul nu e asa de puternic si locuri de campare sunt destule. Intre Mila 23 si Crisan se prinde foarte bine.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: ZONA CRISAN

Mesaj de toader nicolae » 06 Mar 2009, 17:13

Multumim pentru informatiile oferite.

Avatar utilizator
lebedovc
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 11 Iul 2009, 15:03

Re: ZONA CRISAN

Mesaj de lebedovc » 11 Iul 2009, 15:19

Vacanta placuta in Delta Dunarii, judetul Tulcea, Crisan, plimbari barca
cu motor sau trasa la rame, peisaje unice de neuitat, pasari din rezervatia
biosferei Delta Dunarii, pasari pe cale de disparitie , acces canale: Dunare Veche
si multe altele... Organizari de expeditii insotite de un ghid catre: orasul
Sulina, Mila 23, Bratul SF Gheorhe, Bratu Chilia, Letea, Caraiman, etc,
cazare si masa la pesiune sau cu cortul, asistenta pe tot parcursul traseului
parcurs pana in Delta si in Delta Dunarii.Pescuitul care reprezinta o atractie
pentru noi toti si vanatoare, acces la plaja, multe altele, fii original,
alege Delta Dunari nu vei regreta!! Suna la 0747-639.251 ; 0758-395.057 ;
0743-165.520 Acorda o sansa Romaniei!

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”